Úgy fogalmazott: "Az állami elismerés csak dadogás a te szavaidhoz, cselekedeteidhez, sorsodhoz képest".
Mádl Ferenc szólt arról, hogy Sütő Andrásnak fájdalmat és szenvedést is hozott a magyarsága. "De erőt adott ez a nemzettudat, mert szilárdan a szülőföldhöz kötődött, és a humánum szellemisége táplálta" - fűzte hozzá.
Sütő András az érdemrend átvétele után azt mondta: "időszerű feladat az írástudók számára Erdélyben, ugyanúgy mint Magyarországon, hogy járuljanak hozzá annak az állapotnak a visszahozatalához, amikor a más-más (...) politikai, ideológiai, szellemi irányzat békésen fér meg egymás mellett".
Kiemelte: pályája során annak a követelménynek tett eleget, hogy "az erdélyi kisebbségi létben vergődő magyar értelmiségnek" határozottan más a feladata, mint a más régióban élőnek.
Az író elmondta, egész életében az a felismerés kísérte, hogy a rossz történelmű népeknek van kiváló nemzeti irodalma. Ilyen a magyar is - jegyezte meg.
A magas állami elismerést a miniszterelnök előterjesztésére adományozta az államfő az erdélyi írónak. Sütő András a kitüntetést a március 15-i nemzeti ünnepen akadályoztatása miatt nem tudta átvenni.
Sütő András hozzájárulásáért az egyetemes magyar kultúrához, valamint az erdélyi magyarság szülőföldön boldogulásáért, kisebbségi jogainak védelméért végzett kiemelkedő tevékenysége elismeréseként részesült a kitüntetésben.
Az átadó ünnepségen jelen volt Gyurcsány Ferenc kormányfő, Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke, Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság elnöke, Holló András, az Alkotmánybíróság elnöke és Vizi E. Szilveszter, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke.
MTI - fideszfrakcio.hu