A delegáció tagjai csütörtök reggel találkoztak Traian Basescu államfővel, Calin Popescu Tariceanu miniszterelnökkel, illetve az igazságügy- és a belügyminiszterrel. A közös bizottság ülése kora délutántól péntek délig tart, amelyen ajánlásokat fogad el. Gál Kinga a bizottság ülésén mondott bevezető beszédében hangsúlyozta az ajánlások jelentőségét, amelyeket éppen "egy ilyen kritikus időpontban" kell megfogalmazni.
Tájékozódás a védzáradék életbe lépése előtt
Mint mondta, a bizottság feladata az, hogy elősegítse a csatlakozást, és pontos információkkal lássa el az Európai Parlamentet és a politikai csoportokat. "Azért kértük ezt a mostani hirtelen látogatást, hogy még április 13. előtt, mielőtt a szavazásra sor kerül az Európai Parlamentben, első kézből tudjuk tájékoztatni a képviselőket a tapasztalatainkról, illetve azért, hogy a legilletékesebbeket hallgathassuk meg azokról a kérdésekről, amelyeket még nem válaszoltak meg megnyugtatóan" - fejtette ki a néppárti politikus. Szinte minden politikai párt egyetért abban, hogy a Parlamentnek még konzultálni kéne, mielőtt a védzáradékot életbe léptetik - húzta alá.
Környezetvédelem és önkormányzatiság
Arra a kérdésünkre, hogy meglátása szerint Románia időben tudja-e majd teljesíteni az Európai Uniónak tett vállalásait, a képviselő asszony elmondta, hogy mind az állam- mind a kormányfő részletes tájékoztatást adott arról, hogy milyen lépések megtételét tervezik a vállaltak megvalósítása érdekében. "Ezek egyelőre vállalások szintjén vannak" - tette hozzá, és kifejtette, hogy maga is rákérdezett az államfőnél arra, hogy a környezetvédelem területén tud-e megnyugtató ígéreteket tenni a Magyarország szempontjából fontos ügyekben, a vizek tisztasága területén, a verespataki beruházásnál tekintetbe veszi-e a környezetvédelmi szempontokat, illetve arra, hogy ezeket fokozottan érvényesítik. Kiemelte, hogy a kormányfő válaszában részletesen kitért arra, hogy Verespatak esetében csak a két kormány egyeztetése után fognak bármilyen lépést tenni.
A megbeszélésen szó esett továbbá a vidéki lakosság ügyéről is, és - mivel az erdélyi magyarság nagy része főként mezőgazdaságból él - különösen fontos az, hogy a vidéki lakosság ne legyen az uniós csatlakozás vesztese. Gál Kinga a döntéshozatal decentralizációjának kérdését is felvetette a miniszterelnöknek, aki válaszában hangsúlyozta a helyi önkormányzatok nagyobb autonómiájának fontosságát, azonban - mint Gál Kinga elmondta - kikerülte azt a kérdést, hogy ez milyen autonómiát biztosítana.
"Természetesen érdekeltek vagyunk Románia csatlakozásában, de nem mindegy, hogy hogyan csatlakoznak." Fontos, hogy ez mindenkinek valóban jó legyen, és ehhez mérlegelni kell, hogy az ország mennyiben tudja ezeket a vállalásokat tényleg végrehajtani - szögezte le. Hozzátette: vendéglátóik igyekeztek bizonyítani a mai tárgyalásokon, hogy eltökéltek vállalásaik teljesítésében.
B.E. - Fidesz Webszerkesztőség