Az 1989-ben alakult, jelenleg 41,5 ezer bejegyzett taggal rendelkező KMKSZ tevékenységét értékelő elnöki beszámolójában Kovács Miklós, a tavalyi ukrajnai elnökválasztás kimenetelére utalva azt emelte ki, hogy megszégyenültek és erkölcsi hullákká váltak a szervezet ellenfelei, ám nem szabad őket "leírni". Eredményesnek nevezte a szövetség stratégiai irányvonalát, a Viktor Juscsenko vezette korábbi ukrán ellenzékkel kötött választási paktumot. Ennek eredményeként a KMKSZ-nek sikerült kiszabadulnia abból a számára végzetesnek tűnő harapófogóból, amelynek egyik szárát a korábbi ukrán rezsim, a másikat pedig a jelenlegi magyar kormányzat jelentette - tette hozzá.
Kovács bírálta Budapest szerinte elhibázott Ukrajna-politikáját, amellyel - mint fogalmazott - az Európai Unión belül egyedüliként az oroszpárti Viktor Janukovics-féle irányvonalat támogatta. Mint mondta, Kárpátalján azt várták, hogy a kudarc után a magyar kormányzat átértékeli KMKSZ-ellenes politikáját. Ehelyett - így Kovács - elkezdte megfojtani a beregszászi II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Főiskolát, "demonstrálva, hogy gátlástalanságának nincsenek határai".
A KMKSZ jövő terveiről szólva az elnök legfontosabb célnak a 2006-os parlamenti és helyhatósági választásokra való felkészülést jelölte meg. A megméretésen a szervezet - immár a hivatalosan is bejegyzett KMKSZ-Ukrajnai Magyar Párt színeiben - minden szinten indít képviselőjelölteket, ahol jelentős számban élnek magyarok - mondta Kovács. Egyúttal megígérte, hogy a Szövetség minden eddiginél szervezettebb kampányt fog folytatni. Véleménye szerint a KMKSZ ellenfeleit a magyar kormányzat és az ukrajnai szocialisták támogatják majd.
A rendezvényt köszöntő beszédében Deutsch Tamás fideszes politikus, az Országgyűlés alelnöke úgy fogalmazott, hogy "a magyarság felemelkedése érdekében akkor tudunk a legtöbbet tenni, ha egyformán szeretjük a szabadságot és a nemzetet". Szerinte a határon túli magyarok ebben példát mutatnak az anyaországiaknak.
Deutsch elmondta, Magyarországnak kötelessége, hogy minden tőle telhetőt megtegyen a határon túli magyarok önrendelkezése érdekében.
A fórumot a magyar kormány nevében köszöntő Bálint-Pataki József, a Határon Túli Magyarok Hivatalának elnöke azt emelte ki, hogy a kárpátaljai magyarság a közelmúlt számára fontos időszakában jelentős aktivitással és felelősséggel vett részt a nagy horderejű ukrajnai eseményekben. Mint hangsúlyozta, mind a kárpátaljai magyarság, mint Magyarország Ukrajna fejlődésében, nemzetközi tekintélyének növekedésében érdekelt. A HTMH elnöke a bírálatokra válaszolva elmondta, hogy 1992 és 2005 között megduplázódott a Kárpátaljának nyújtott magyarországi támogatások összege, ez most 612 millió forintot tesz ki, s ebből 303 milliót az utóbbi három évben folyósítottak.
A közgyűlés küldöttei, akik egyhangúlag ismét Kovács Miklóst választották a KMKSZ elnökévé további három évre, egy perc néma felállással tisztelegtek a néhai II. János Pál pápa emléke előtt.
MTI - fideszfrakcio.hu