Sem a HZDS-nek, sem a Smer-nek nem tetszik Bugár Bélának a kassai kormányprogram évfordulóján tett kijelentése, bár a kérdéssel kapcsolatban a HZDS enyhébb hangnemet ütött meg. A Smer szerint Bugár Béla, a Magyar Koalíció Pártjának elnöke a hivatalos külpolitikával került ellentétbe, amikor a napokban ismét feszegetni kezdte a Benes-dekrétumok kérdését, és azt követelte, hogy Szlovákia kérjen bocsánatot a szlovákiai magyarságtól az 1945-48-as események miatt. A nacionalista politikájáról közismert Smer vezetője, Robert Fico szerint a Benesi-dekrétumok kérdését forszírozni azért veszélyes, mert az nacionalista indulatokat szíthat, és az Európai Bizottság határozatával is ellentétben áll. Eszerint az Európai Unióba lépés előtt sem volt lényeges a dekrétumok kérdésével foglalkozni. Robert Fico már odáig ment, hogy felvetette: Bugárnak mérlegelnie kellene, hogy ez a lépés összeegyeztethető-e a parlament alelnökének funkciójával, amit Bugár tölt be. Bugár szerint sem hatáskörét nem lépte túl, sem Szlovákiának nem ártott, ezért nem kíván reagálni a Smer komolytalan vádjaira. Az MKP ezt a kérdést minden adandó alkalommal megnyitja. A párt folyamatosan igyekszik a kérdésben partnereket keresni. A kölcsönös bocsánatkérést az MKP már a koalíciós szerződés megkötésekor is szóba hozta, ám a kormányprogramba nem kerülhetett bele.
Akkoriban a szlovák parlament elnöke, Pavol Hrusovsky és Szili Katalin a magyar házelnök is pozitívan reagált a kölcsönös bocsánatkérésre, és megindultak a tárgyalások az ügyben. A kérdésben azonban nem történt előrelépés, mert a kormánykoalíció Szlovákiában elveszítette parlamenti többségét, Magyarországon pedig közbejött a kormányfő-csere, ezért az egyeztetések félbeszakadtak - tájékoztatta lapunkat Bugár Béla.
Fico szerint ez a kérdés történelmileg le van zárva, a kisebbségi jogokat pedig átlagon felüli módon oldották meg Szlovákiában. Fico szerint az MKP csak azért foglalkozik a kérdéssel, mert így akarja leplezni, hogy Dél-Szlovákiában a szociális és gazdasági problémákat nem tudja kezelni. Bugár szerint ezt pont olyanok állítják, akik Dél-Szlovákiáért nagyon keveset tettek, illetve az MKP-nak nyomába sem érnek ezen a téren.
- Éppen most vettem részt Naszvadon és Királyhelmecen, illetve annak környékén egy gyáravatón és egy nagyobb beruházás tárgyalásán. Ezek a befektetések az MKP közbenjárása nélkül nem jöhettek volna létre - jelentette ki az MKP elnöke.
Czigler Mónika (hidlap)