fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A Magyarország és Románia közötti viták rendezéséhez az Európai Unió adhatja a megfelelő keretet
2005. április 13., 17:40
Magyarország és Románia XX. századi vitáinak a rendezése számára az Európai Unió adhatja a megfelelő keretet - mondta szerdán Bukarestben Németh Zsolt, az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke, aki szerint ugyanakkor Románia mindeddig nem rendezte az erdélyi magyarság helyzetét a szubszidiaritás és az autonómia elvei alapján.

Németh Zsolt a külügyi bizottság delegációjának élén, a szocialista Kocsi Lászlóval együtt tartózkodik három napos látogatáson Bukarestben. Szerdán Markó Béla miniszterelnök-helyettes, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke fogadta őt hivatalában. A megbeszélés idején folyt a szavazás az Európai Parlamentben Románia csatlakozási szerződéséről. Fontos ez a pillanat - állapította meg Markó Béla a találkozó után a magyar újságírók előtt hangoztatva, hogy szerinte az integráció nemcsak egész Romániának, hanem ezen belül a romániai magyarságnak is érdeke. Markó kifejtette: a román és a magyar kormány illetékes tagjainak, a két ország képviselőinek szorosan együtt kell működniük annak érdekében, hogy a Románia az EU-csatlakozásig hátralévő időszakban minél hatékonyabban teljesítse a feltételeket.
Az észak-erdélyi autópálya megépítésének a kérdése is terítékre került a találkozón. "Vendégeink ma itt megerősítették, hogy Magyarország támogatja az autópálya építését, és hajlandó együttműködni Romániával ebben a kérdésben" - mondta a miniszterelnök-helyettes. Németh Zsolt ezzel összefüggésben elmondta: Magyarország készen áll arra, hogy biztosítsa a "csatlakozást" az észak-erdélyi autópályához, amely - mint fogalmazott - nem csupán magyar-román szempontból fontos, hanem az Európai Unió keleti szomszédság-politikájának is a kulcsa lehet.
Németh Zsolt emlékeztetett: a román integráció támogatása a magyar politika számára 1990 óta prioritást jelent. "Úgy ítéltük meg a rendszerváltozáskor, hogy a magyarság határváltoztatás nélküli nemzeti egyesítése az Európai Unió keretei között történhet meg" - jelentette ki a képviselő, aki szerint Magyarország és Románia XX. századi vitáinak a rendezése számára az Európai Unió adhatja a megfelelő keretet. Nem csupán a másfél milliós erdélyi magyarság helyzetének javítását, hanem a kétoldalú kapcsolatrendszer megszilárdítását is elősegítheti az Európai Unióhoz való közös tartozás - fejtette ki Németh Zsolt. Támogatjuk a román csatlakozást, támogatjuk Strasbourgban is, Budapesten is, amikor a magyar parlament ebben a kérdésben a miniszterelnököt fel fogja majd hatalmazni arra, hogy április 25-én írja alá a csatlakozási szerződést - mondta a külügyi bizottság elnöke, hangot adva az általa képviselt testület fenntartásainak is. Szeretnénk látni, hogy Románia - az Európai Parlament külügyi bizottságának határozatával összhangban - az erdélyi magyarság helyzetét a szubszidiaritás és az autonómia elvei alapján rendezi. Ez mindeddig nem történt meg. Szeretnénk, hogy ha az egyházi ingatlanok kérdésében, vagy adott esetben a környezetvédelmi kérdésekben Romániának sikerülne eloszlatnia fenntartásainkat az elkövetkezendő években - hangoztatta Németh Zsolt.
A magyarországi honatya bukaresti tárgyalásain kitért a kolozsvári kisebbségellenes incidensek kérdésére is. Mint mondta, kifejezetten nyitott magatartást tapasztalt a román politikusokban azzal kapcsolatban, hogy elejét vegyék ezeknek az incidenseknek, ne engedjék a parazsat fellobbanni. Németh Zsolt kifejezte reményét, hogy Románia nem bagatellizálja el ezt a problémát.

MTI - fideszfrakcio.hu