Az elmúlt héten az egyik internetes portálon "Jogsértő döntések angyalföldi milliárdokról" címmel cikk jelent meg kerületünk ingatlan elidegenítéseinek elmúlt években folytatott szomorú gyakorlatáról. A tudósítás arról szól, hogy a XIII. kerületi önkormányzat több esetben is a saját vagyongazdálkodási rendeletét megszegve, a nyilvánosság mellőzésével, pályázat kiírása nélkül döntött különösen nagy értékű ingatlanok értékesítéséről.
A jogsértéseknek a megszüntetésére évek óta rendszeresen felszólítottuk az önkormányzat vezetését. A testületi ülések jegyzőkönyvei tanúsítják ezt. Ezért is elfogadhatatlan az önkormányzat sajtóreferensének az a (nyilvánvalóan hamis) állítása, miszerint "nem tudtak róla, hogy helytelenül jártak el".
A helyi vagyongazdálkodás általános tapasztalatairól, illetve az elkövetkező évek vagyongazdálkodási irányelveiről 2003 márciusában lefolytatott vitában sem hallották meg véleményünket. Pedig már akkor is elmondtuk, hogy a tárgykörben előterjesztett dokumentumok többségi áterőszakolásával a valódi cél, hogy zavartalanul folytatható legyen egy elfogadhatatlan gyakorlat - demokratikus viszonyok és törvényes díszletek között.
Az Állami Számvevőszék az elmúlt év második felében ellenőrizte önkormányzatunk gazdálkodását. Jelentésükben leírják,
- hogy a vagyongazdálkodási rendelet előírásaival ellentétben, több esetben, az értékesítési döntést megelőzően nem folytatták le a nyilvános pályáztatást, illetve versenyeztetési eljárást;
- hogy a határozatok, illetve a döntéshez tartozó előterjesztések nem tartalmazták a versenyeztetés mellőzésének indokait,
- hogy a versenyeztetéssel kapcsolatos értékhatár emeléssel indokolatlanul magas (500 millió Ft) összeget határoztak meg;
- hogy az 500 millió forint alatti érték esetében a versenyeztetés mellőzésének lehetővé tételével nem segítették a közvagyonnal való gazdálkodás nyilvánosságát, átláthatóságát;
- hogy a telek ingatlanok értékesítésekor a vagyongazdálkodási rendelet előírása ellenére nem készítettek értékbecslést.
Vagyis az Állami Számvevőszéknek az ingatlan elidegenítésekkel kapcsolatos megállapításai megegyeznek azzal, amit mi éveken keresztül nagyon sokszor elmondtunk.
Kerületünkben a törvénysértő módon elidegenített közvagyon, szerződésekben megjelenített értéke, mintegy tíz milliárd forintra tehető. Mivel az eladások szakszerű és hiteles értékbecslés, valamint pályáztatás nélkül, többnyire a vevők árajánlata alapján történtek, ezért nem zárható ki, hogy az elidegenítések során önkormányzatunkat anyagi kár érte.
A történtek átfogó és alapos kivizsgálására kezdeményezzük ideiglenes bizottság felállítását, elsősorban annak megállapítására, hogy a sorozatos szabálysértések okoztak-e anyagi, vagy más hátrányt önkormányzatunknak?
Felhívjuk képviselőtestületünk vezetését, hogy a történtekből vonja le a megfelelő következtetéseket, a jogsértések megszüntetése, illetve elkerülése érdekében tegyen intézkedéseket, és azokról mielőbb tájékoztassa a kerületünk lakóit és képviselőit. A jövőben (legalább!) az írott szabályokat tartsa be.
Budapest, 2005. április 14.
A XIII. Kerületi Önkormányzat képviselőtestületének
Fidesz frakciója
OS - fideszfrakcio.hu
Cikk: | Gazdálkodás szocialista módra: jogsértő döntések angyalföldi milliárdokról |