A liberális szlovák napilap az eddig ismert szlovák sajtóvéleményekkel ellenkező szemlélettel közelíti meg az utóbbi napokban ismét felvetett kérdést, a szlovákiai magyarok második világháború utáni jogfosztását "törvényesítő", több kitételében máig hatályosnak tekinthető Benes-dekrétumok ügyét.
Szerdán kiszivárgott, hogy Dzurinda szlovák kormányfő lemondta Gyurcsány Ferenccel jövő hétre egyeztetett találkozóját, és tette ezt azért, mert Bársony András, a Külügyminisztérium politikai államtitkára kedden egy rádióinterjúban úgy vélekedett, hogy szükséges volna, ha a két ország - Szlovákia és Magyarország - parlamentje és kormánya "politikai értelemben megtagadná" a Benes-dekrétumokat, egyszersmind lezárná az ügyet.
Ehhez azonban a szlovák fél azon hajlandóságára lenne szükség, hogy a tisztázás érdekében előbb megnyissák a kérdést. Köztudott, hogy Pozsony erre nem vállalkozik és végérvényesen lezártnak tekinti azt, mert így tudja elkerülni, hogy bocsánatot kérjen a szlovákiai magyaroktól, és legalább jelképesen kárpótolja őket, mint ahogy azt a zsidók és a kárpáti németek felé már ténylegesen megtette.
Marián Lesko, a SME cikkírója megállapítja: az elutasítással maga Dzurinda cáfolt rá a szlovák külügyminisztérium idevágó nyilatkozatára, amely kimondta, hogy a "történelmileg lezárt" Benes-dekrétumok ügye nem terhelheti meg az azonos szövetségekhez tartozó két ország kapcsolatait. Dzurinda ugyanis megsértődött s ezzel jelezte: igenis megterhelheti - vezeti le okfejtését a cikkíró, s rámutat: a hevesen reagáló szlovák fél figyelmét elkerülte, hogy a magyar külügyi államtitkár a "politikai értelemben" vett elhatárolódásról beszélt, ami "egészen más szemszög, mint amilyen a volt magyar miniszterelnöké, Orbán Viktoré volt, aki a Benes-dekrétumok semmissé nyilvánítását a kezdetektől a maga súlyos jogi és vagyonjogi vonzataival együtt követelte".
Ha Dzurinda nem sértődik meg és nem mondja le a találkozót, Gyurcsánytól nyilván azt is megtudhatta volna: Budapest vajon egyfajta közös parlamenti deklaráció, vagy közös miniszterelnöki, államfői kinyilatkoztatás formájában képzeli-e el a dekrétumok kérdésének lezárását. Az ügy ilyetén való lezárása "nem csak Magyarországnak, hanem Szlovákiának is kedvezne". "Ez olyan lépés lenne, amely a Duna túloldalán enyhítené a dekrétumok "semmissé nyilvánítását" célzó lehetetlen követelést, minek következtében a Duna innenső oldalán sem beszélnének úgy a dekrétumokról, mintha azok a jelenkori szlovák jogrend részét alkotnák."
A cikkíró a továbbiakban rámutat: ez esetben a magyarellenes kirohanásairól ismert Ján Slota, a parlamenten kívüli Szlovák Nemzeti Párt (SNS) elnöke és a legnépszerűbb szlovák politikus, az ellenzéki SMER vezetője, Robert Fico sem beszélhetne a dekrétumok érinthetetlenségéről, egyikük se hagyhatná figyelmen kívül, hogy a Benes-dekrétumok a magyarok kollektív bűnösségét valló elveket hordozzák.
Végezetül a lap ironikusan megjegyzi: Slota megdícsérte a Gyurcsánnyal való találkozást elutasító Dzurindát, és azt mondta: Dzurinda végre rendes szlovákként viselkedett. A cikkíró szerint Slota "ezzel azt mondta, hogy Dzurinda úgy viselkedett, mint az SNS elnöke" - márpedig tudvalevő, hogy a Slota-féle politikai magatartást a szlovákiai közvélemény többsége dicstelennek tartja.
MTI - fideszfrakcio.hu