fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Még bízik magyar állami támogatásokban az RMPSZ
2005. április 18., 07:29
Mintegy kétmillió forinttal csökkent az idén a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ) tizenkét éven át rendszeresen folyósított alaptámogatása - jelentette ki a hétvégén Szovátán az MTI-nek Lászlófy Pál, a szakmai szervezet elnöke. Az RMPSZ szombaton tartotta Szovátán, a Teleki Oktatási Központban 14. küldöttgyűlését.

A pedagógusszervezet elnöke azt is elmondta az MTI helyi munkatárásnak: reményei szerint a Sulinet-program és a szórványóvoda-program csak ideiglenesen szünetel. Az elmúlt években 30 erdélyi magyar középiskola kapott korszerű számítógép-hálózatot és internet-előfizetést a Sulinet-program keretében, illetve 30, a szórványvidéken működő óvodát sikerült korszerűen felszerelni, az óvodáskorú gyermekek szülei számára vonzóvá tenni az intézményeket.
Lászlófy Pál beszámolt arról is, hogy az erdélyi magyar pedagógusok továbbképzését szolgáló Bolyai Nyári Akadémia tavalyi 31 tanfolyamán 930 hallgató vett részt, ebből 835 Erdélyből, 95 a Kárpát-medence magyarlakta területeiről.
"Bár az új magyar költségvetési megszorítások megnehezítették az előkészítő munkát, az idén is megszervezzük az akadémia tanfolyamait, illetve folytatjuk módszertani központjainkban is az elkezdett munkát" - mondta a szervezet elnöke, megjegyezve, hogy tavaly az évközi továbbképzőkön mintegy 3500 pedagógus vett részt. Lászlófy Pál elmondta, hogy a küldöttgyűlést tájékoztatta a szervezet tavalyi munkájáról, az infrastrukturális beruházások helyzetéről, a továbbképző tanfolyamokról. "Alapvető célunk az anyanyelvű nevelés és oktatás megóvása, továbbfejlesztése, az óvodai neveléstől egészen a felsőfokú képzésig" - hangsúlyozta.
A szombati küldöttgyűlésen Hegyeli Attila, a szervezet csángó oktatási programjának vezetője elmondta: a mostani tanévben tizenkét moldvai faluban folyik magyar nyelvoktatás. Tíz faluban az állami iskolában tanulhatják a magyar nyelvet választott tantárgyként a gyermekek, mintegy 460-an részesülve ebben az oktatási formában. Emellett továbbra is működik az iskolán kívüli magyar nyelvoktatás, mintegy 400 gyermek részvételével. Hegyeli becslése szerint 25 falura lehetne kiterjeszteni a programot.
Az RMPSZ megyei szervezetei és tagjai azzal támogathatják a leghatékonyabban az említett oktatási programot, ha segítenek olyan tanárok toborzásában, akik vállalják a csángóföldi falvakban való oktatást - hangsúlyozta beszámolójában Hegyeli Attila. Emlékeztette a résztvevőket, hogy pünkösdkor ünnepélyes alapkőletétellel kezdődik a moldvai magyar középiskola építése Böjte Csaba Ferences szerzetes hathatós közreműködésével.

MTI - fideszfrakcio.hu