A Národná Obroda című szlovák napilap pénteki számában nyilatkozó honatyák egyike, Tomás Galbavy, a Mikulás Dzurinda vezette kormánypárt, a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió (SDKÚ) képviselője igen szerencsétlennek találja az ötletet, amely szerinte nem kedvez a szlovák-magyar együttélés ügyének Szlovákia vegyes lakosságú területein.
"Tessék elképzelni, micsoda felháborodást keltene, ha ez fordítva volna, és Szlovákia sugározna Magyarország felé egy ilyen hasonló csatornán" - háborgott Dusan Jarjabek, aki az elmúlt héten lépett ki a Vladimír Meciar vezette Néppárt - Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom (LS-HZDS) frakciójából. Az ellenzéki Smer párt egyik képviselője, Dusan Caplovic szerint az új csatorna ötlete csak egyike a határon túli magyarok "állítólagos hátrányos jogi helyzetét bíráló magyar megnyilvánulásoknak".
Agócs Valéria, a szlovák frekvenciatanács magyar nemzetiségű elnöke arra emlékeztetett, hogy az autonómiát Magyarországon korántsem tekintik olyan ellentmondásos intézménynek, mint Szlovákiában. Elmondta a lapnak: a szlovák frekvenciatanácsnak nincs módja beleszólni abba, hogy egy külföldi televízió milyen nevet adjon a csatornájának, mint ahogy abba sincs beleszólása, hogy az UPC kábeltelevízió milyen csatornákat sorol, vagy nem sorol be a szlovákiai kínálatába. A szlovák frekvenciatanács abban az esetben tehetne ellenlépéseket, ha az Autonómia csatornáról alapos műsorelemzés során bebizonyosodna, hogy uszító műsorokat sugároz, de mint mondta, saját ismeretei szerint "a Duna Televízió hihetetlenül szolid" intézmény, melynek új csatornája nyilván a világ különböző országaiban élő magyarok érdeklődésére számot tartó kérdésekkel, így az Európai Unió jogrendjében is szabályozott kérdésekkel óhajt majd foglalkozni.
Ivo Samson szlovák politológus szerint az EU-ban az autonómia fogalmán a kisebbségvédelem legalkalmasabb intézményét, önazonosságuk megőrzésének legjobb biztosítékát értik; szokatlan azonban az autonómia propagandája, kivált ha azt egy szomszédos ország területén művelik. A csatorna neve "tehát provokatívan hangzik, ezért jó lenne, ha annak kiötlői a műsorok céljáról részletesebb kifejtéssel is szolgálnának, hogy elejét vegyék a félreértéseknek és annak, hogy irredentizmussal vádolják meg őket" - mondta. Az unió országaiban nincs olyan tilalom, amely egy anyaországnak megtilthatná, hogy a szomszédos országokban élő kisebbségeinek műsorokat sugározzon - emlékeztetett a politológus.
A Národná Obroda megkérdezte Juraj Tomaga szlovák külügyi szóvivőt is, aki elmondta: - A magyar fél ilyen szándékáról hivatalosan nem tájékoztatta Pozsonyt, nem is pontosította, vajon a Magyarországgal azonos módon EU- és NATO-tagország, egyszersmind szomszédos Szlovákiát érintően miről is lenne szó. A szlovák politikai vezetés képviselőinek autonómiával kapcsolatos (elutasító - a tud.) nyilatkozatai pedig közismertek - hangsúlyozta a szlovák diplomata.
MTI - fideszfrakcio.hu