Markó, aki egyben a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke, maga is jelen volt Luxembourgban, ahol ünnepélyesen aláírták Bulgária és Románia csatlakozási szerződését az Európai Unióval.
A politikus az MTI bukaresti tudósítójának telefonon elmondta: a belépés és az integráció között különbséget kell tenni. Még jó néhány évbe beletelik ugyanis - fejtette ki -, míg Románia valóban beilleszkedik az európai rendszerbe. Tény, hogy az ország számára az elmúlt tizenöt esztendő legfontosabb pillanata a csatlakozási szerződés hétfői aláírása. Ennek óriási belpolitikai jelentősége van, hiszen 1989 után most vált teljessé és minden szempontból visszafordíthatatlanná a rendszerváltás Romániában - hangoztatta a miniszterelnök-helyettes, hozzátéve: a belépés időpontjáig, 2007 januárjáig Romániának még nagyon sok kritériumot kell teljesítenie. Sokat kell még tenni az igazságszolgáltatás terén, fontos intézkedéseket kell tenni a korrupció elleni harcban, növelni kell a gazdaság versenyképességét - sorolt fel néhány példát a politikus.
A romániai magyarok számára 80-90 esztendő távlatában végre most nyílt lehetőség arra, hogy amit a XX. században a történelem velük rosszat cselekedett, azt az Európai Unióba való bekerüléssel jóvá lehet tenni - vélte Markó, hangoztatva: "Magyarok és magyarok hamarosan együtt lehetnek az integrációs szervezeten belül".
Romániában a nyilatkozatok szintjén nincs olyan politikai erő, amely ellenezné az integrációt. Ám mindenfajta elzárkózás a demokratikus intézményrendszer kibővítésétől és az európai kritériumok bevezetésétől, mindenfajta autarchikus gazdaságszemlélet, idegengyűlölet, kisebbségellenesség az Európai Unió ellen hat. Az országban vannak ilyen szellemű politikai megnyilatkozások - mondta Markó, konkrétan is megnevezve a Nagy-Románia Pártot.
Az MTI arra vonatkozó utalására, miszerint a hétvégén az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) és a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) a védzáradék alkalmazását kérte arra az esetre, ha a román parlament nem hagyná jóvá Székelyföld autonómiáját és az erdélyi magyarság személyi elvű önrendelkezését, Markó Béla ezt felelőtlen álláspontnak nevezte. Az erdélyi magyarság számára ugyanis az
integráció szempontja is prioritást élvez - fejtette ki -, e közösség sorsa nagy mértékben függ attól, hogy az ország milyen hamar lép be az unióba, és milyen hamar lépnek érvénybe az uniós szabályok. Nagy mértékben függ a különböző autonómiaformák megvalósításától is - tette hozzá a politikus, leszögezve, hogy ezt a két prioritás nem szabad egymással szembeállítani.
MTI - fideszfrakcio.hu