fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A hülyeség - ha fájna, 2005. április 26.
2005. április 26., 13:40
"Majd meghasadt a szívem érte emberként (...), én nagyon szeretném, hogyha én tudnék neki olyat ajánlani, amiért ő hajlandó lenne dolgozni a kormánynak és az országnak, én ezt jeleztem neki" - válaszolta a miniszterelnök a hétfőn felvett, kedden sugárzott rádiónyilatkozatában arra a kérdésre, hogy a távozó agrárminiszter kap-e majd valamilyen állami feladatot a későbbiekben.

Micimackó, sokunk gyermekkorának kedvenc olvasmányfigurája, nagy tanítómestere a nagybetűs életnek. Egyszer például bekopog Nyuszihoz - ami egyébként rendszeres szokása -, és azt kérdi: Otthon vannak, kérem? Nyuszi mézes csuprait féltve riadtan elbújva az feleli: Nincs itthon senki.

Különös, mondja erre Micimackó, senki sem mondhatja, hogy senki, anélkül, hogy valaki volna.

Nos, nekünk ez a kedves jelenet jutott eszünkbe Gyurcsány Ferencet hallgatva a Kossuth Rádióban, midőn Németh Imre menesztéséről faggatta őt a riporter.

De haladjunk csak pontosan, szépen, ahogy a Sztárbox megy a zégen.


Tézis

"Majd meghasadt a szívem érte emberként (...), én nagyon szeretném, hogyha én tudnék neki olyat ajánlani, amiért ő hajlandó lenne dolgozni a kormánynak és az országnak, én ezt jeleztem neki" - válaszolta a miniszterelnök a hétfőn felvett, kedden sugárzott rádiónyilatkozatában arra a kérdésre, hogy a távozó agrárminiszter kap-e majd valamilyen állami feladatot a későbbiekben. Közölte: Németh Imrét "az elmúlt másfél évtized talán legjobb agrárpolitikusának" tartja, és "valami egész elképesztő kihívás (volt az), aminek ő (miniszterként) megfelelt".


Antitézis

A Magyar Köztársaság Alkotmánya - VII. fejezet, 33. § (4) - kimondja: " A minisztereket a miniszterelnök javaslatára a köztársasági elnök nevezi ki és menti fel."


Szintézis

Németh Imrét, akivel Gyurcsány Ferenc miniszterelnök elégedett, nem Gyurcsány Ferenc miniszterelnök mentette fel, mert erre csak Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek lett volna joga, ha Németh Imrével elégedetlen lett volna. Ezért van, hogy most Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek majd meghasad a szíve, mert ő szívesen marasztalta volna Németh Imrét, aki kiváló szakember, de sajnos őt Gyurcsány Ferenc miniszterelnök leváltotta.


Anamnézis 1.: hmm...

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök nem mond igazat.


Anamnézis 2.: forduljon orvosához, gyógyszerészéhez

"Tudathasadás vagy skizofrénia? - ha a két elnevezés közül kell választani, akkor inkább a skizofrénia javasolható, mert az idegen szóként definíció nélkül semmitmondó, ezáltal kevésbé félrevezető. Számos újabb kori irodalmi mű, regény, azok feldolgozott változatai, filmek szólnak erről a misztifikált betegségről - nem mindegyik esetben helyesen mutatva be azt. A jelenleg elérhetők közül az egyik leghitelesebb ábrázolás az Egy csodálatos elme című film.
Tekintsünk a történet mögé! Mit érdemes tudni a skizofréniáról?


Honnan jön?
A skizofrénia az agy betegsége. Kiváltó oka lényegében még ismeretlen, csak az utóbbi években kezd a tudomány a nyomára bukkanni, hogy az agy bizonyos területein az idegsejtek túlműködnek, aminek közvetítője a dopamin nevű neurotranszmitter, azaz idegi hírvivő molekula. A betegség eredetére ez még korántsem válasz. Beszélhetünk hajlamról, fogékonyságról, ami még nem jelenti azt, hogy az egyén beteg is lesz. Egyeseknél balesetet követően jelennek meg a tünetek. A betegséget gyógyszerek és drogok használata, környezeti és pszichés hatások hozhatják felszínre, majd erősíthetik.

Milyen?
A tünetek egyénenként nagyon változóak, de vannak olyan jellemző vonások, amelyeket mégis érdemes megemlíteni. A beteg bizonyos rohamszerűen adódó időszakokban úgy érzi, mintha minden megváltozna körülötte, nem létező dolgoknak tulajdonít jelentőséget, hangokat hall. Úgy rakja össze a külvilág történéseit, hogy azokból egy veszélyes, ijesztő kép áll össze. Mintha üldözné valaki. A tünetek elmúltával a beteg többnyire világosan látja a roham idején észlelt világ és tettei irracionális voltát. A beteg a betegségnek ezen aktív szakaszaiban valóban lehet veszélyes önmagára és környezetére, ha nem részesül megfelelő kezelésben.

"Ez egy érzés, ami nagyon kellemetlen, nagyon fájó, és nem tud vele az ember mit kezdeni. Amikor úgy érzi, hogy senki sincs mellette, és semmi sem jelent örömet a számára, még egy finom csokoládéfagylalt sem". "Mintha hangokat hallottam volna, hogy ezt nekem meg kellene tennem, arról a hídról jó lenne leugrani, mert akkor mindennek vége, szép új világ következik ezután." - vallanak a betegek, a Stigmák nélkül című, a betegségről szóló dokumentumfilm szereplői.

Tehát nem lakik folyamatosan kettő vagy pláne több személyiség egy emberben, inkább mintha valami külső hatás próbálná időnként befolyásolni a betegeket.

Számos további tévhit, alaptalan félelmek is élnek a skizofréniával élőkkel, azaz minden századik köztünk élő emberrel kapcsolatban, pedig számukra is az egyik legnagyobb ösztönző és segítő erő a gyógyulásban az elfogadó szeretet. Talán sokkal inkább, mint más betegségekben. A szeretet valóban mindent legyőz.

Tévhitoszlató tudnivalók
A betegség jelentkezése és gyógyíthatósága egyénileg nagyon különböző. Van, hogy valakinek az életében egyetlen egyszer van a betegségnek aktív szakasza, aztán végleg elmúlik, mintha soha sem lett volna. Másoknál a rohamok csaknem menetrendszerűen visszatérnek, és olykor súlyosbodnak.

Általában a kialakulófélben lévő betegséget nem veszik észre, depressziónak, érzelmi labilitásnak gondolják.
A betegek 75 %-ánál a betegség serdülőkorban kezd kialakulni. A kamasz feszült, szorong, de azt már nem biztos, hogy el meri mondani, hogy ijesztő képzetekkel, hangokkal, látomásokkal is küzd. Kezelés nélkül ez az állapot súlyosbodhat, és tartóssá válhat.

Gyógyszeres kezelés és pszichoterápia hatására ez az állapot megszüntethető, az aktív fázisok egyre ritkábbá válnak.
Ha az aktív fázisokat sikerül leküzdeni, olykor nem is sejtik az ismerősök, hogy az illető skizofrénia miatt kezelés alatt áll. A szélsőséges eseteket kivéve a betegek nem szorulnak állandó kórházi felügyeletre. Megfelelő kezelés mellett a beteg többnyire egyáltalán nem ön- vagy közveszélyes. A skizofrén betegek többsége esetében a kórházi tartózkodás csak a betegség aktív szakaszaiban indokolt, és ilyenkor is önként jelentkeznek segítségért.

A mintegy 60 éve felfedezett első hatásos kezelés az elektrosokk, pontosabban relaxációban végzett elektrokonvulzív terápia, mely normalizálja a kóros biológiai szabályozást az agyban. A beteg a kezelés alatt alszik, nem érez semmit, tehát semmi epilepsziás görcshöz hasonlót nem él át. Egyetlen mellékhatása az átmeneti emlékezetkiesés, ami azonban visszafordítható. Ma ritkán alkalmazzák, mert a hatékony gyógyszeres kezelés egyre jobb lehetőségeket kínál a betegség terápiájában." (www.hazipatika.com)


Unhappy end

Van otthon valaki, kérem?

fideszfrakcio.hu