fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Gyurcsány: Jó az EU, mert a whisky olcsóbb lett
2005. május 3., 11:40
Nem volt felkészülve rá, hogy a kormány élére kerül, és az első hónapok után csak január végén nézett körül, hogy eddig mit csinált - vallotta be kormányfői tisztsége kezdeteiről Gyurcsány Ferenc a Profil osztrák hetilapnak adott interjúban. A miniszterelnök szerint az MSZP a közvélemény-kutatásokban nem is áll olyan rosszul.

A Profil című baloldali osztrák hetilapban Magyarország egy szokatlanul igazságtalan ország címmel készített interjút Gyurcsány Ferenccel Georg Hoffmann-Ostenhof és Gregor Mayer. A cikk felvezetője szerint Gyurcsány ambiciózus reformterveiről, személyes gazdagságáról vall az írásban és megígéri nem fog populistaként viselkedni.
A kapitalista és "új" szociáldemokrata címet viselő bemutatásból megtudható Gyurcsányról, hogy rohammal foglalta el a politikát. Az MSZP bázisa a tavaly augusztusi drámai pártkongresszuson választotta a "szerencsétlen" Medgyessy Péter utódául. A delegáltak bíztak abban, hogy Gyurcsány képes lesz a 2006 tavaszi választásokon a "jobboldali populista" Orbán Viktor hatalomba történő visszatértét megakadályozni.
A 43 éves Gyurcsány, mint két évvel fiatalabb riválisa, egyszerű körülmények közül érkezett - olvashatjuk a bemutatásból. Miközben a szerzők által "jobboldali néptribunnak" nevezett Orbán Viktor a kommunizmus végén lázadó diákvezérként szerepelt, Gyurcsány a másik oldalon állt. Mint reformötletekkel rendelkező vezető funkcionárius tehetetlenül nézte a kommunista ifjúsági szervezet szétesését. S miközben Orbán - a szerzők szerint "még jóval saját antiliberális korszaka előtt" - az ifjú hős szerepében "csillogva" a hivatásos politikusi pályát választotta, addig Gyurcsány a nullponton állt - írják a szerzők.
A tanult szakmájára nézve közgazdászt 1990-ben egy pénzügyi tanácsadó cég alkalmazta, majd 1992-ben önállósította magát - folytatódik az ismertetés. Ez a privatizáció időszaka és Altus Rt. nevű finanszírozó és befektetési cégével Gyurcsány "kőgazdaggá" vált. A bemutatás szerint 2000-től elméleti cikkeket publikált a szociális állam átépítésének szükségességéről. Medgyessy a "harmadik út és az új szociáldemokrácia apostolaként" 2001-ben választási kampánycsapatába hozta. 2003 májusától ifjúsági és sportminiszter, 2004 augusztusától miniszterelnök.
Gyurcsány úgy véli: az uniós csatlakozás kapcsán a legjobb hír, hogy a mindennapokban semmi sem változott, ami szerinte azt jelenti, hogy az ország lényegében készen állt a csatlakozásra - derül ki bemutatás után következő beszélgetésből. Az emberek nagyjából három dolgot éreznek a kormányfő szerint. Az élelmiszer árak az erősödő verseny miatt csökkentek; a whisky és a konyak olcsóbb lett, mert alacsonyabbak az adók - ami boldoggá teszi a férfiakat -; és gyorsabban jut át a határokon az ember. Ennek ellenére továbbra sem süt egy második nap Magyarország felett.
Gyurcsány úgy fogalmazott: Mátyás király óta (sic!) a magyarok vissza akarnak térni Európába. "Ez a világok között, Bizánc és Róma, az iszlám és a kereszténység között elterülő ország mindig is Európához akart tartozni. Ez most megtörtént. Magyarországon nem létezik számottevő euroszkeptikus erő. Nincs eufória, de nem létezik csalódás sem" - fejtegeti. Törökország kapcsán Gyurcsány szerint egy frissen belépett ország nem utasíthatja el mások belépését. E tekintetben visszafogottságot ajánl.
Meglepett, hogy miniszterelnök lettem, nyilatkozta Gyurcsány. Erre nem voltam felkészülve - tette hozzá. "Nyugodtan bevallhatom, hogy az első hónapok, a maratoni futáshoz hasonlítottak. Január végén kezdtem el körülnézni, hogy eddig mit csináltunk, és két hónapig tartott annak bevallása, hogy jóval mélyrehatóbb változásokra van szükségünk, valamint annak elismerése, nem érdekelnek a jövő évi választások. Akkor kezdtem el a nyilvánosság előtt erről beszélni. S közöltem nem egy területen fogunk mélyreható reformokat végrehajtani, hanem minden téren négy-öt előrevivő lépés megtételére van szükségünk, mert ezek a problémák összefüggenek. Ezért nem egy reformot tervezünk, hanem a száz lépés programját. A következő hetekben be fogom jelenteni, hogy mit tervezünk az egészségügyben, mit kívánunk megtenni a szociális segélyek kapcsán a munkaerőpiacon, mit a közigazgatásban. Más szavakkal: neki állunk" - fogalmazott a kormányfő.
A száz lépést szimbolikusan értettük - mondta a miniszterelnök. "Természetesen szólni fogok a következő három-négy év teendőiről is, de nem várok a választásokig. Az ezzel kapcsolatos rövid távú kockázatok nem érdekelnek. Populizmusban amúgy sem tudok Orbán Viktorral versenyre kelni, e területen biztosan ő nyer. Ezért inkább olyan terepen versenyezzünk, ami használ az országnak" - mondta.
Senkitől sem kívánok semmit sem elvenni, de Magyarország egy rendkívül igazságtalan ország - folytatta Gyurcsány. "Akik a szocializmusban fent voltak, jobban éltek és ez így maradt. Mi azt mondjuk, hogy egyenlőek vagyunk, de akkor kérem szépen nézzük meg, hogy milyen egészségügyi ellátásban részesül egy nyugdíjas és egy minisztériumi osztályvezető. Mindegyik ugyannyit fizet érte. Milyen iskolai oktatásban részesülnek az én gyerekeim és mondjuk egy szabolcsi parasztéi. Most egyenlőek vagyunk vagy sem? Magyarország a felső tízezer állama lett. Azt mondom mindenkinek biztosítani kell az egyenlő hozzáférést az oktatási és egészségügyi szolgáltatásokhoz. Ezzel akik lent vannak azoknak adunk, akik fent vannak, azoktól elveszünk. Aki a kórházban kétágyas szobát akkar, annak rá kell fizetni. Anyám, a pápai nyugdíjas csak hatágyas szobát kap" - magyarázta.
"A többi politikussal ellentétben azt mondom, az ország nem jól működik. Kritikus vagyok Magyarországgal szemben és azok támogatását kívánom begyűjteni, akik éppen olyan kritikusok ezzel az országgal szemben. Aki a jelenlegi helyzetben a staus quo fenntartására törekszik, az egy kisebbség hatalmát kívánja megőrizni" - vélekedett a miniszterelnök.
A Profil riportere felvetette, hogy az ellenséges, vagy kritikus sajtóban Gyurcsányt a magyar Hodorkovszkijnak nevezik. A miniszterelnök erre úgy reagált, hogy csak egy újságíró nevezi őt így. Mire a riporter: de permanensen és igen erőszakos módon teszi ezt az ellenzéki Magyar Nemzetben. Gyurcsány reakciója szerint ez pusztán egy eposzi jelző, s ennél sokkal rosszabbat is írnak róla.

A kormányfő úgy véli teljesen törvényesen lett milliárdos, miként a többi, a száz leggazdagabb magyarországi listáján szereplő személy. "A helyzet egyszerű volt, az állam mindent el kívánt adni, az embereknek nem volt pénzük, s ha a piacon sok a tojás és kevés a vevő akkor zuhannak az árak. Ez történt a magyar állam vagyonával is. Aki venni akart és megvolt hozzá a tehetsége, az néhány éven belül jelentős értéknövekedést könyvelhetett el, jelentős vagyonra tehetett szert" - vélekedett.
Gyurcsány nem hagy kétséget, hogy ő ezzel a tehetséggel rendelkezett. 1990 novembere és 1992 között egy pénzügyi tanácsadó cég alkalmazottja volt és csak tanult, tanult és tanult. 1992 végére mindent megtanult, és nem kívánt másoknak tanácsot adni, miként lehetnek gazdagok, hanem eladta pécsi lakását és elkezdett vásárolni.
A balatonőszödi kormányüdülő eladása majd állam általi visszabérlése kapcsán azt mondta: szerinte a vásárlónak (neki) nem helyes azt mondani, hogy inkorrekt dolog az augusztusi nyárvégi kiárusításon a fürdőgatyát az eredeti ár harmadáért eladni. "Amikor Balatonőszödöt megvettem, eltelt két év, míg az állam visszabérelte." "De ez miért zavart volna?" - teszi fel a kérdést. A világ nagy, bárki kibérelhette volna, még a riporter is - tette hozzá a kormányfő.
Gyurcsány felidézte: decemberben kijelentette, hogy befejezi a múlt feltárását, mert az embereknek joguk van megismerni azt, hogy mi volt 1990 előtt. A parlament el fogja fogadni az 1990 előtti aktákról szóló törvényt. A jobboldal azért nem örül a törvénynek, mert ma ők az 1990 előtti hagyományok legaktívabb őrizői, mind politikájuk tartalmát, mind személyi összefüggéseiket illetően - állította a kormányfő. "A világ a feje tetejére állt. A baloldal a modernizációs erő, míg a jobboldal az 1990 előtt rendszer bírálatával már nem foglalkozik, hanem azt a rendszert védelmezi."
A kormányfő szerint az MSZP a közvélemény-kutatásokban nem is áll olyan rosszul. A kormánypártok, az MSZP és az SZDSZ együttes támogatottsága a hibahatáron belül nagyjából azonos a Fideszével. "A koalíció nyerni fog, mert az emberek megértik, hogy oda ahova Orbán mutat, oda nem vezet út. Az ország változást akar. Nem fogok választási költségvetést csinálni, nem fogok populista módra politizálni, hanem modern és bátor módon" - bizonykodik Gyurcsány. Végül közölte: hiába győzködik a riporterek, ő keményen kijelenti, nem hajlandó a legkisebb populizmusra sem.

mno.hu - fideszfrakcio.hu

Kapcsolódó anyagok:
Cikk: A hülyeség, ha fájna - 2005. május 3.