Az azokban szereplő kormánytisztviselőkről, baloldali vezető politikusokról és üzleti klientúrájukról szóló adatok nyilvánosságra kerülésének minden bizonnyal az lett volna a következménye, hogy a balliberális koalíció lemond a kormányzásról, és akkor azonmód új választásokat kellett volna kiírni. A szocialisták pedig csúfos vereséget szenvedtek volna, és - ha hihetünk a közvélemény-kutatásoknak - az SZDSZ-esek valószínűleg a parlamenten kívülről próbálhatnának bekiabálni a közélet kérdéseibe. Márpedig ami történt, az demokráciában elfogadhatatlan.
Emlékezetes, hogy Medgyessy Péter kormányfő 2003-ban arra utasította a rendőrséget és a titkosszolgálatokat, hogy találják meg Szász Károly pénzügyi felügyeleti elnök támadóit és azok felbujtóit. A hatalom viszonyát a brókerbotrányhoz már az is jelezte, hogy az ügyet kirobbantó Szászt rövid úton eltávolították hivatalából, azt viszont még ellenzéki párti képviselők sem tudták elképzelni, hogy a vizsgálat lezárulta előtt el mernek tüntetni olyan iratokat, jegyzőkönyveket, amelyek ebben az ügyben keletkeztek. (Ezek után azon sem lehetne csodálkozni, ha az derülne ki, hogy a ledarált szövegek Kulcsár és jobboldali politikusok rögzített beszélgetéseit tartalmazták.) A szolgálatokat ugyanis semmilyen törvény nem kötelezi arra, hogy leselejtezzenek esetleges bizonyítékokat, az a belső iratkezelési szabályzat pedig, amelyet a főigazgató és más komoly embereknek tűnő hivatalnokok előrángattak, egyszerűen nevetséges.
A hivatal vezetése Tóth András szocialista politikus - aki mellesleg a titkosszolgálatokat is felügyeli - "előzetes tájékoztatása után" döntött az indokolhatatlan iratmegsemmisítésről. Annak a Tóth András államtitkárnak a tájékoztatása után, akinek a brókerbotrány körüli mozgása enyhén szólva különös. Bánáti János ügyvéd irodájában például Kulcsár Attilával akkor találkozott személyesen, amikor a brókert megfigyelték, és a telefonbeszélgetéseit már lehallgatta a nemzetbiztonság. Bácskai János dandártábornok tudomása szerint - aki Bécsben többször is találkozott Kulcsárral - ezen a beszélgetésen az ügyből az államtitkárt lényegében csak MSZP-s szálak érdekelték. Azt sem lehet tudni a mai napig, hogy miért Tóth ment el a titkos találkozóra, miért nem valamelyik műveleti tiszt. De szintén Tóth András volt az, aki a pénzügyi felügyelet munkatársaival versenybe állította a "céget" a K&H Equitiesnél fellelhető iratok elsődleges áttanulmányozásáért, s ugyancsak ő tiltotta meg, hogy a Magyar Köztársaság Országgyűlésének képviselői betekinthessenek a lehallgatási jegyzőkönyvekbe. A kormányzati bürokratákra nem igazán jellemző hiperaktivitásra csupán annyi lenne a magyarázat, hogy ennyire kíváncsi és önző ember lenne ez a Tóth András?
Magyarország a szociálliberális kormány hároméves vezetése alatt súlyos gazdasági válságba süllyedt, ami mellett most egy igencsak kockázatos politikai krízis is körvonalazódni látszik. Tavaly május elseje óta európai uniós tagországként tudomásul kell venni mindenkinek, hogy ami hazánkban történik, az nem egyszerűen magyar belpolitika, hanem európai belügy. A magyar kormányt is elért korrupciós botrány, amelynek tisztázását most újabb titkosszolgálati eszköz bevetésével próbálja sikeresen eltussolni a hatalom, várhatóan óriási visszhangot vált ki az unióban.
És akkor kiderül, hogy a Gyurcsány-kormány nemcsak nekünk, magyaroknak vállalhatatlan.
D. Horváth Gábor, Magyar Nemzet