fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Népszabadság: nincs jobboldali érintettje a brókerbotránynak
2005. május 11., 07:52
A Népszabadság információi szerint a Kulcsár Attila gyanúsítotti vallomását rögzítő jegyzőkönyvben lényegesen több "név" szerepel, mint ahányat a sajtó nyilvánosságra hozott. Ebből azonban tévedés arra következtetni, hogy a jobboldalhoz közel álló sajtó csak a kormánypárti politikusok és a baloldalhoz köthető vállalkozók neveit hozta nyilvánosságra, s elhallgatta az ügy jobboldali érintettjeinek nevét - írja a Népszabadság ügyészségi és rendőrségi forrásokra hivatkozva.

Az eddig nyilvánosságra hozottakon kívül más ismert személyiség neve nem olvasható a Kulcsár Attila gyanúsítotti vallomását rögzítő jegyzőkönyvekben - állítják névtelenséget kérő ügyészségi és rendőrségi források.
Kulcsár Attila néhány napja az MTI-nek adott telefoninterjújában azt mondta: nem tudja, milyen szempontok szerint szelektált a sajtó a kihallgatási jegyzőkönyvekben olvasható nevek közül. Nyilatkozata továbbra is nyitva hagyta a kérdést: vajon az alkusz ügyletei érintenek-e még olyan személyeket, akiknek a nevét eddig még semmilyen formában nem hozta összefüggésbe a média a brókerbotránnyal. Kulcsár vallomására hivatkozva eddig kizárólag a jelenlegi kormánykoalícióhoz tartozó személyek és a kormánypártok holdudvarához sorolható vállalkozók, közéleti szereplők neve jelent meg a médiában.
A Népszabadság rendőrségi és ügyészségi forrásokból úgy értesült, Kulcsár vallomásában valóban lényegesen több "név" szerepel, mint ahányat a sajtó nyilvánosságra hozott. Ennyiből tehát igaz, hogy a média nem hozott nyilvánosságra minden nevet. Tévedés azonban ebből arra következtetni - tudtuk meg -, hogy "a jobboldalhoz közel álló sajtó csak a kormánypárti politikusok és a baloldalhoz köthető vállalkozók neveit hozta nyilvánosságra, s elhallgatta az ügy jobboldali érintettjeinek nevét". A Népszabadság információi szerint ugyanis Kulcsár vallomásában más közismert személyiség neve nem olvasható. Ha szelektáltak is az alkusz vallomásának egyes részleteit szó szerint idéző lapok, azt legfeljebb annyiban tették, hogy kizárólag az ismert személyek nevét emelték ki, akiket más összefüggésben már ismerhettek az olvasók.
Egyes források szerint egy-másfél hónapon belül a rendőrség befejezheti a nyomozást. Kérdés persze, hogy a rendelkezésre álló idő elegendő lesz-e ahhoz, hogy kétséget kizáróan kiderüljön, mi lett az elsikkasztott milliárdok sorsa. Kulcsár nyilatkozatában azt állította: egyes volt ügyfelei jóval több pénzt követelnek vissza a banktól, mint amennyi megilleti őket. Értesüléseink szerint egyes kapcsolatai nemcsak hogy az elsikkasztott pénz haszonélvezői voltak, hanem újabb és újabb törvénytelen tranzakciókra bujtották fel. Vallomásában állítólag részletesen elmondta, hogy kik voltak azok, akik "csak" elfogadták a másoktól elsikkasztott milliárdokat, noha tudták, hogy bűnös pénzt kapnak, és kik voltak azok, akik a törvénytelenségek folytatására sarkallták. Egy nevének mellőzését kérő forrásunk szerint Kulcsár egyes esetekben "bérsikkasztóként" ténykedett.
Az ügy ismerőinek a véleménye megoszlik arról, hogy Kulcsár korábban már gyanúsítottként kihallgatott ügyfeleivel szemben vajon elegendő lesz-e a rendelkezésre álló bizonyíték a vádemeléshez? Kérdés továbbá, hogy lesznek-e még újabb gyanúsítások. Forrásaink szerint az üggyel összefüggésben korábban több név is megjelent a sajtóban, köztük mentelmi jogtól védett személyek neve is, akiket még nem gyanúsítottak meg, noha rájuk is tett terhelő vallomást Kulcsár, s más bizonyítékok is szólnak ellenük, nem több, de nem is kevesebb, mint az alkusz egyes, már gyanúsítottként nyilvántartott ügyfelei ellen.

Forrás: Népszabadság