Hazánk egy éve tagja az Európai Uniónak. A tagság előnyeiről és hátrányairól sok szó esett, s akik ellenezték az Uniót, gyakran érveltek azzal: ráfizetés lesz. Látszólag erről beszélt a parlamenti ellenzék is, de valójában másképp nyúlva a kérdéshez: sürgette a kormányt a hatékonyabb munkára, mert különben az is lehet, hogy 2004-ben többet fizetünk be, mint amennyit kapunk.
Nos az első év minden jel szerint nem lett ráfizetés. Végleges adatok ugyan még nincsenek, de az előzetes számok azt mutatják, hogy Magyarország 160 millió euró többlettel zárja 2004-et. Az Uniótól kapott támogatás 12 millió euróval kevesebb, mint amit befizettünk, de ezt a hiányt többletté alakítja az első évben jelentős, 172 millió eurós úgynevezett költségvetési kiegészítés.
Ez a többlet tehát nem indokolja a kormány sikerpropagandáját. A tisztánlátás érdekében két megközelítést javaslok. Nézzük meg, hogy a többi új tagállamnak milyen a mérlege. Ezenkívül vizsgáljuk meg, hogy az elnyert támogatás hogyan viszonyul az elnyerhetőhöz.
Az új tagállamok mindegyike pozitíven zárta az első évet. A többlet mértékében azonban nagy eltérések vannak. Lengyelországban 1400 millió euró a nyereség, Cipruson mindössze 33. Egy ilyen sorrendben Magyarország a középmezőnyben van: az ötödik. A két szélső értéket mutató ország méretének egybevetése azonban megmutatja, hogy a helyes összehasonlítás nem az euróban mért többlet, hanem ennek egy főre eső értéke. Ha ezt a sorrendet nézzük, Lengyelországot többek között Litvánia (104 euró/fő), Észtország (103 euró/fő) és Málta is megelőzi, míg Magyarország a maga alig 16 euró/fős eredményével az utolsó helyre szorult.
Arra a kérdésre, hogy az elnyert támogatás hányad része az elnyerhetőnek szintén vannak előzetes részadataink. A mezőgazdaság és vidékfejlesztés számára tervezett 138 millió euróból 60 millió érkezett, az un. felzárkóztatási támogatások 231 milliójából 203-at sikerült megkapni, a már kifutó előcsatlakozási segély 260 milliójából csak 173-at.
E számokból is látszik, hogy komoly indok volt a mezőgazdaságért felelős miniszter cseréjére, de az is megállapítható, hogy az ábrán is látható utolsó hely az egész kormány cseréjét indokolttá teszi.
Határidő 2006.
Surján László dr.
Forrás: www.szabad-europa.hu