fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A szocialisták a néma levente szerepét osztották volna Kulcsárra
2005. május 12., 12:16
A több milliárdos sikkasztással vádolt Kulcsár Attila a Heti Válasz megfogalmazása szerint "emlékiratnak is beillő" vallomásaiban szerepel, hogy Ausztriában többször találkozott Bácskai Jánossal, és a Szervezett Bűnözés Elleni Koordinációs Központ (SZBEKK) volt vezetője elmondta az akkor még szökésben lévő brókernek: újra tartottak kormányzati szintű tanácskozást az ügyében. A hetilap által közzétett jegyzőkönyvben az is olvasható, miszerint Kulcsár a beszélgetésből olyan következtetést vont le, hogy nem szeretnék, ha megszólalna, mert tartottak a politikai következményektől.

Bécsi kerengő címmel összegzi a Heti Válasz a brókerbotrány kulcsszereplőjének Ausztriába távozásával kapcsolatos körülményeket. Kulcsár azt állítja, mielőtt az osztrák fővárosba utazott volna "önfeljelentést" juttatott el a K&H Bankhoz, mert bízott benne, hogy "pár hónap letartóztatás után" szabadlábra kerül. Később azonban ügyvédje tájékoztatta arról, hogy cselekménye miként minősülhet, illetve milyen büntetést von maga után. Az ex-bróker ezután döntött az ország elhagyása mellett. Az önfeljelentésre vonatkozó szavakat alátámaszthatja, hogy a pénzintézet napokkal korábban tett bejelentést a bűnügyről a rendőrségen, mint a Tóth András felügyeletével működő Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH). A nyomozás megtagadásának ténye egyébként 2003. július 7-én derült ki, tehát jóval azután, hogy Kulcsár július 1-jén elhagyta az országot.
A történtek ilyetén alakulásában fontos momentum, hogy a "pityergő zsaru", bizonyos Molnár Csaba alezredes, a Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóság (SZBEI) pénzmosás elleni osztályának vezetője június 30-ai dátummal megtagadja a nyomozást a PSZÁF-nak a Pannonplast ügyben tett feljelentése ügyében. (Ez a határozat a PSZÁF nyilvántartása alapján csak hét nappal később jut el a felügyelethez, és a valószínűsíthető visszadátumozás indítéka nem más, mint hogy a PSZÁF-tól kért feljelentés-kiegészítésre a jogszabály-változás miatt július 1-jétől már nem lett volna lehetőség.)
Molnár nyomozást megtagadó határozatát a Fővárosi Főügyészség hatályon kívül helyezte 2003. július 18-án, csakhogy addigra már Kulcsár több mint két hete külföldön volt. A rendőrségi döntés arra mindenesetre jó volt, hogy a hatóságok az ex-brókert Hegyeshalomnál ne tudják feltartóztatni, illetve az őt napok óta lehallgató "titkosszolgák" díszkíséretében távozzon az országból.

Szűk kabinetülések K&H-ügyben?

Kulcsár vallomásában egyébként megerősíti, hogy 2003. június 26-án találkozott Tóth Andrással. A titkosszolgálatokat irányító államtitkárnak az ex-bróker vallomása szerint átadta ügyféllistáját, valamint arról is beszélt "milyen kormányzati és MSZP-s személyek kapcsolódtak" a K&H Equities akcióihoz. Ezen dokumentumok tényét Tóth tagadja, sőt a hetilapnak írt válaszában azt állítja: "Kulcsár Attilával négyszemközt soha, tehát 2003. június 26-án sem találkoztam. E dátum előtt és azóta semmilyen kapcsolatom nem volt vele. Találkozásunkkor feladatkörömben eljárva fel kívántam használni a lehetőséget arra, hogy felmérjem: ami történt, érinti-e a magyar pénzintézeteket, veszélyezteti-e a bakrendszert... Végül elmondta - Kulcsár. a szerk. -, véleménye szerint hogyan zajlott a Pannonplast-ügy. Mondandója annyira általános volt, hogy kértem, tényszerűen írja le mindazt, amit az üggyel kapcsolatban ismer, és ezt juttassa el hozzám. Ezt az iratot azonban sohasem kaptam meg..."
A hetilap információja szerint Kulcsár Attila arról értesült, és ezt jegyzőkönyv is rögzíti: "Ausztriába történt távozásomat megelőzően kormányzati szintű személyek között sor került egy olyan találkozóra, amelyen én nem vettem részt." Ezen állítólag Kiss Péter kancelláriaminiszter is részt vett, de ezt a politikus a titkárságán keresztül a Heti Válasznak küldött üzenetében tagadta. Az írás szerint egyébként az ex-bróker azt is vallotta, hogy Bécsben többször találkozott Bácskai Jánossal, és az SZBEKK vezetője arról tájékoztatta: újra tartottak kormányzati szintű tanácskozást az ügyében. Kulcsár ennek kapcsán nem emlékszik arra, hogy mit mondott Bácskai az állítólagos megbeszélés eredményéről, ugyanakkor az elmondottakból olyan következtetést vont le, miszerint "elengedték a kezét". Továbbá, hogy "nem szeretnék, ha megszólalnék, mert tartottak a politikai következményektől, és attól, hogy ezek az ügyek nyilvánosságra kerülnek".

Kulcsári névsor

Érdekes adalék, hogy a Népszabadság tegnap arról írt, tévedés arra következtetni, hogy "a jobboldalhoz közel álló sajtó csak a kormánypárti politikusok és a baloldalhoz köthető vállalkozók neveit hozta nyilvánosságra, s elhallgatta az ügy jobboldali érintettjeinek nevét". A lap ügyészségi és rendőrségi információi szerint ugyanis Kulcsár vallomásában a már nyilvánosságra kerülteken túl más közismert személyiség neve nem olvasható.
A teljesség igénye nélkül érdemes felidézni, hogy - a nem csak a jobboldalhoz köthető lapokban és médiumokba kiszivárgó - Kulcsár-vallomások kapcsán megjelent írásokban a következő kormányzati vagy szocialista politikusok, illetve hozzátartozóik nevei szerepelnek: Kiss Péter kancelláriaminiszter, Tóth András államtitkár, Baja Ferenc államtitkár, Kodela László, a Miniszterelnöki Hivatal volt helyettes államtitkára, a Magyar Hivatalos Közlönykiadó elnök-vezérigazgatója, Ferenczi László, a Belügyminisztérium helyettes államtitkára, Zámbori Mihály, a Honvédelmi Minisztérium volt helyettes államtitkára, Puch László szocialista képviselő, az MSZP pénztárnoka, Karl Imre volt MSZP-képviselő és Jegesy András ügyvéd, Lamperth Mónika férje.

Bácskai is beszélhetett a belügyminiszter férjéről

A Heti Válaszban közölt összeállításból kiderül, hogy Kulcsár távozása előtt sejthette: a Lamperth Mónika felügyelte rendőrség nem indít vizsgálatot a Pannonplast-részvények felvásárlása ügyében. Állítása szerint az ex-bróker azt mondta a titkosszolgálatokat felügyelő államtitkárnak, hogy "a rendőrség vizsgálta az ügyet, de nem lesz belőle probléma".
Mindenesetre figyelemre méltó momentum, hogy a rendőrség a pénzügyi felügyelettől már június közepén részletes tájékoztatást kapott a Pannonplast-vizsgálattól, sőt június 24-25-én Molnár Csaba adatgyűjtést is végzett a PSZÁF-nál, majd öt nap múlva keletkezett határozatában mégis feljelentés-kiegészítést "volt kénytelen kérni" a felügyelettől.
A Heti Válasz írása kitér arra is, Bácskai János, az SZBEKK volt vezetője saját bevallása szerint tájékoztatta Lamperth Mónika belügyminisztert, hogy férje, Jegesy András is mellékszereplője lehet a brókerbotránynak. Ezt a miniszter asszony ugyan rendíthetetlenül tagadja, ugyanakkor tény, hogy a Jegesy és Pallos Ügyvédi Iroda 2002 augusztusától a Britton-cégtől bérelt irodát ugyanabban a házban, ahol Kulcsár Attila lakott, sőt 2002 októberétől Jegesyék irodája ügyvédi megbízási szerződést is kötött a sikkasztási ügyben kulcsszereplő Brittonnal. Mindkét szerződést csak a bűnügy kipattanása után, azonos napon 2003. június 30-án bontották fel.
Kulcsárnak egy korábban, a Magyar Nemzetben közölt vallomásában pedig az ex-bróker együtt említi Bácskai és Jegesy nevét: "Molnár Csaba célszerűnek tartotta, hogy haza jöjjek, mert így megítélése szerint jobban járok. Tartottuk a kapcsolatot telefonon is és e-mailen keresztül is, én Csabát ekkor arról tájékoztattam, hogy Bácskai János és rajta keresztül Jegesy András is üzent; hogy meg ne próbáljak hazamenni."

A Heti Válasz alapján fideszfrakcio.hu

Kapcsolódó anyagok:
Cikk: Népszabadság: nincs jobboldali érintettje a brókerbotránynak
Cikk: Maffiamódszerek a Jegesy-Kulcsár-Lamperth Bermuda-háromszögben
Cikk: Jegesy koccint, Jegesyné belügyminiszter tagad, Kulcsár vall
Cikk: Jegesyék és a Britton
Cikk: Elsikkasztott milliárdok nyomában
Cikk: Egyre több szocialista szál a brókerbotrányban
Cikk: Puchnak is a Kulcsár-ügy miatt kell távoznia?