fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Fitch: Magyarország gyenge láncszem
2005. május 13., 16:33
A feltörekvő kelet-európai gazdaságok viszonylag elszigeteltek a globális gazdasági lassulás hatásaitól, de Magyarország a többieknél jobban ki van téve a befektetői hangulat romlásának, mert a nem rezidens portfolió-tőke aránya kirívóan magas a hazai szuverén adósságban, áll a Fitch Ratings pénteken Londonban kiadott térségi felmérésében, amely szerint a négy fő közép-európai gazdaság közül az évtized vége előtt csak Szlovákiának van esélye az euróövezeti csatlakozásra.

A legnagyobb európai hitelminősítő, amely először állított össze külön szuverén adósi helyzetértékelést a tágabb értelemben vett Kelet-Európára, a 12 oldalas jelentésben azt írta: az euróövezet jórészt kimaradt a tavalyi erős világgazdasági növekedésből, és 2005-re sem mutatkozik sok jele az élénkülésnek, ezért a valutauniós jegybankra nem hárul kamatemelési nyomás, akkor sem, ha az amerikai szigorítási folyamat - amint az valószínű - folytatódik.
Továbbra is fennáll azonban egy még agresszívabb dollárárfolyam-kiigazítás kockázata, ami az eddigieknél "drámaibb" amerikai kamatváltozásokhoz vezethet, csökkentve a befektetői kockázatvállalási hajlamot, és ezt a feltörekvő Európa sok országa is megérezheti.
Máris mind több jel mutat az erősödő kockázatkerülésre: az utóbbi hetekben korrekció zajlik a magas hozamú amerikai, valamint a feltörekvő piaci konstrukciókban, áll a Fitch Ratings térségi
elemzésében.
A hitelminősítő szerint ugyanakkor a feltörekvő európai térség jó helyzetben van ahhoz, hogy viszonylagos elszigeteltségben átvészelje a külső környezet romlását. Az országcsoport gazdasági növekedésének átlaga a tavalyi 6,9 százalékról jelentősen lassul ugyan, de még az idén és jövőre is robusztus, 5,2 százalékos lesz.
Ezen belül a fő közép-európai feltörekvő gazdaságok növekedési átlaga a tavalyi 4,7 százalékról az idén 4,0 százalékra csökken; a skála a Magyarországra jósolt 3,5 százaléktól a Szlovákiában várt
5,3 százalékig terjed.
A külső finanszírozási igény a térség egészében mérsékelt, és az idei évre valószínűsített 20,6 milliárd dollárnyi új szuverén devizakötvényből 15,7 milliárd dollár - mintegy 75 százalék - május elején már a piacon volt.
A helyi államadósság-piacra jellemző, igen nagy arányú nem rezidens portfolió-befektetői jelenlét azonban fokozza Magyarország, Lengyelország és Törökország sebezhetőségét az (amerikai) kamatemelésektől és a befektetői kockázatkerülési hajlamtól, írták a Fitch elemzői. Lengyelországot segíti a javuló hazai makrokörnyezet, a jelentős ikerdeficittel küszködő Magyarországon ugyanakkor van bizonyos kockázata a piaci megingásoknak, áll a londoni hitelminősítő jelentésében.
A Fitch Ratings adatai szerint a piacon lévő magyar forintkötvény-állományból 13,4 milliárd dollárnak megfelelő érték van külföldi befektetők kezén.
A négy fő közép-európai gazdaság szuverén minősítésének alaptényezője továbbra is az országcsoport költségvetési helyzete lesz, a költségvetési szférák reformja azonban a következő 18 hónapban esedékes választások miatt egyre inkább a politikai ciklusok függvényévé válik, írták a Fitch elemzői. A minősítőház szerint a jelenlegi választási ciklus utáni adósosztályzatokat az fogja meghatározni, hogy az új kormányok milyen erővel, hitelességgel és elszántsággal látnak hozzá a kiadási reformoknak és az eurócsatlakozási feltételek teljesítésének.
A Fitch Ratings elemzői szerint a négy ország közül jelenleg mindazonáltal csak Szlovákiának van esélye arra, hogy 2010 előtt az euróövezet tagja legyen.
Emlékeztettek arra, hogy az általánosan javuló térségi adósminőségi besorolások és besorolási kilátások közepette Magyarország az egyetlen, amelynek hosszú távú hazai adósságát a Fitch Ratings leminősítette, és amelynek hosszú lejáratú devizaadósságára is negatív kilátás van érvényben.

MTI - fideszfrakcio.hu