A referendumon a megkérdezettek mintegy 60 százaléka venne részt, míg 25 százalék nem menne el szavazni.
A népszavazáson az emberek 58 százaléka támogatná az európai alkotmányt, 26 százalék ellene szavazna, míg 15 százaléknak nincs egyértelmű véleménye a dologról. A korábbi felmérésekhez viszonyítva mérsékelten emelkedett az alkotmányt támogatók és ellenzők aránya is, miközben csökkent a határozatlanoké.
Ugyanakkor a megkérdezetteknek több mint a fele beismerte, hogy az európai alkotmány tartalmát nem eléggé, vagy egyáltalán nem ismeri.
Csehországban egyelőre nem született végleges politikai döntés arról, hogy az európai alkotmány elfogadásáról a parlament vagy népszavazás fog-e dönteni. A helyzetet bonyolítja, hogy az országnak nincs általános népszavazási törvénye, s a parlamentnek minden esetben egyedileg kell döntenie az esetleges népszavazásról.
A kormány csak a közeljövőben fogja beindítani az alkotmányt magyarázó kampányát, amelyre mintegy 200 millió koronát kíván költeni. Míg a kormányzat támogatja az alkotmány elfogadását, addig a két ellenzéki párt: a polgári demokraták és a kommunisták fenntartásaikat hangoztatják, s a dokumentumot a mai formájában elutasítják.
Az európai alkotmány legnagyobb csehországi ellenzője azonban Václav Klaus államfő, aki nyíltan a dokumentum elutasítása mellett kampányol. Klaus egyúttal azt is jelezte, hogy ha a népszavazáson vagy a parlamentben elfogadják az alkotmányt, tiszteletben fogja tartani ezt a döntést.
fideszfrakcio.hu