fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Kisebbségi törvénytervezet Romániában: nehéz viták előtt
2005. május 20., 17:09
Minden valószínűség szerint nehéz vitákkal kell majd szembenéznie a kisebbségi törvénytervezet parlamenti vitájában a Romániai Magyar Demokrata Szövetségnek (RMDSZ), de most az a legfontosabb, hogy a koalíción belül sikerült végre tisztázni az elvi kérdéseket - mondta pénteken az MTI-nek Markó Béla román miniszterelnök-helyettes, az RMDSZ elnöke.

A román kormány csütörtöki ülésén hagyta jóvá és találta alkalmasnak parlamenti vitára a romániai nemzeti kisebbségekre vonatkozó törvény tervezetét. A kormánynak történt benyújtása előtt a tervezetet az RMDSZ vitára bocsátotta, amelynek alapján számos javaslatot és észrevételt belefoglalt a jogszabály szövegébe. A szövegről heteken át folyt az egyeztetés a koalíciós román kormány politikai erői és a különböző tárcavezetők között, így Mona Muscával, a román művelődési tárca vezetőjével és Monica Macovei igazságügyi miniszterrel, illetve a különböző kisebbségi szervezetekkel.
Az MTI érdeklődésére Markó kedvezőnek nevezte, hogy az elvi kérdéseket sikerült végre tisztázni a koalíción belül. Hozzáfűzte azonban: nem lesz könnyű érvényesíteni ezt a tervezetet a törvényhozó testületben, de e pillanatban már nemcsak az RMDSZ, nem is csupán a kormány tervezetéről van szó, hanem arról, hogy a koalíció a kormány révén már vállalta ezt a tervezetet.
A kormány a napokban beterjeszti a parlamentnek a tervezetet, és sürgősségi eljárást fog kérni annak megvitatására, vagyis nem terjeszti "felelősségvállalással" a honatyák elé a tulajdontörvény-csomaggal és az igazságszolgáltatási reform megvalósítását célzó törvénnyel együtt (ez utóbbi két esetben a kormány "felelősségvállalása" azt jelenti, hogy az említett törvénycsomagokról nem tartanak parlamenti vitát, nincs lehetőség tehát módosításokra, hanem bizalmatlansági indítvány formájában kerülnek a parlament elé - a tud.).
Markó Béla szerint egyáltalán nem baj, hogy a kisebbségi törvényt illetően parlamenti vitát rendeznek, hiszen ez a dolgok normális rendje, a törvényeket általában így fogadják el. A sürgősségi eljárásra azonban azért van szükség, hogy a vita ne húzódjék el túlságosan - mondta a miniszterelnök-helyettes, kifejezve reményét, hogy a Velencei Bizottság és az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) támogató álláspontra helyezkedik majd e kérdésben, és ez bizonyos értelemben segíthet a parlamenti vitában.
Az RMDSZ elnöke szerint az egyeztetések során nem kellett lényegi kompromisszumot kötni, az elfogadott szöveg tartalmazza az RMDSZ eredeti elképzelését, ezt támogatják más kisebbségi szervezetek is a parlamentben. "A számunkra fontos alapelvek teljes mértékben ott vannak ebben a törvénytervezetben" - hangsúlyozta a politikus. Ilyen elv például az, hogy a különböző nemzeti közösségek létrehozhatják a kulturális autonómiához szükséges autonómiatanácsokat.
Ezek autonóm közigazgatási hatóságként működhetnek, csak a parlamentnek tartoznak évi jelentéstételi kötelezettséggel, ezen kívül döntési jogkört kapnak a művelődési, oktatási és közszolgálati sajtóintézményekkel kapcsolatosan, természetesen az állami hatóságokkal együtt. "Nyilvánvalóan nem fogadhattuk volna el, ha csak konzultatív szerepük lehetett volna ezeknek a tanácsoknak" - szögezte le Markó Béla.

MTI - fideszfrakcio.hu