Évek óta készülnek a drasztikusabb áremelésre a pékek, de eddig még nem merték meglépni. A piac ugyanis telített, több a sütöde, mint amekkora a kereslet. A szakma is csak az elvekkel ért egyet, a pékek jelenleg egymás alá mennek az áraikkal, hogy megtartsák vevőiket.
Az elmúlt fél évben azonban olyannyira megnövekedtek a költségeik - minden drágult, a gázolajtól kezdve az áramig és a csomagolóanyagig -, hogy elhatározták: amennyiben a malmok június 1-jétől megemelik a liszt árát, nagyobb lépésre szánják el magukat.
Kiss Mihály, a makói Holsum Sütőipari Kft. igazgatója elmondta, mára olyan helyzet alakult ki a kenyérpiacon, hogy a 65 forintos fehér kenyértől kezdve a 250 forintos szezámmagosig minden kapható, és a vevő az úr: ha a multinál megkapja 65-ért is a pékárut, akkor elégedett. Évek óta halmozódnak a problémák, és mostanra éleződött ki úgy a helyzet, hogy a malmok kezébe került a döntés: ha drágul a liszt, akkor muszáj árat emelni. Igaz - tette hozzá -, ezzel saját csapdájukba lépnek, mert félő, hogy a vevő nem veszi meg a néhány forinttal drágább fehér kenyeret.
A szakma valószínűleg nem egységesen emel majd árat - mondta Varga László, a szegedi Bajor Pékség tulajdonosa, a Magyar Pékszövetség régiós elnöke -, hiszen az amúgy is kartellgyanús lenne. Szerinte a szakma csak abban reménykedhet, hogy legfeljebb egy 10-15 százalékos áremelést érhet el, többet semmi esetre sem. A fehér kenyér reális ára - véli a szakember - 200-220 forint lenne, emellett már némi nyereséget is elkönyvelhetnének a pékek. Áremelésre különben csak a fehérnél lenne szükség, hiszen a többi piaci áron kel el, csak az a baj, hogy az eladott termékek 85 százaléka a "hagyományos" pékáru. Az emberek - tette hozzá - még mindig azt nézik, mit vehetnek meg a legolcsóbban, inkább kiadnak egy sörre 250 forintot, mint egy egészséges, adalékanyag nélkül készülő kenyérre.
Elismerte a küszöbön álló lisztáremelés tényét Nyilasi Endre, a vásárhelyi malom, a Véka Kft. ügyvezető igazgatója. Első félévük az országban raktáron lévő hatalmas mennyiségű búza miatt veszteséges volt - nem volt ára a kenyér alapanyagának -, miközben szenvedtek a költségek drágulása miatt. "Mi úgy számolunk, ha a búza árának a duplájába kerül a liszt, akkor vagyunk nullán - mondta -, most 23 forint a búza kilója, tehát 46-ért kellene adnunk - és jelenleg még ez alatt áruljuk."
Forrás: Délmagyarország