Még sincs harmincmillió forintja a megyei önkormányzatnak arra, hogy támogassa a csökkent munkaképességűeket foglalkoztató üzemeket. Ezt a megye egészségügyi bizottsága állapította meg, kicsit ellentmondva a közgyűlés legutóbbi döntésének. Aki a támogatás ötletét felvetette, most farizeusságot emleget. A bizottság elnöke azt mondja, nem lehet támogatást hirdetni úgy, hogy közben nem tudni, mennyi embert érint.
Csütörtöki rendkívüli ülésén ismét tárgyal a megyei közgyűlés Murányi László egyéni indítványáról. A csongrádi képviselő azt kérte, hozzon létre a megye egy harmincmillió forintos alapot - erre pályázhatnának a csökkent munkaképességű embereket foglalkoztató cégek, amelyek a kormány egyik tavalyi, az állami hozzájárulást csökkentő rendelete nyomán kerültek nehéz helyzetbe. Jó néhány közülük arra kényszerült, hogy elküldje, vagy részmunkaidőben foglalkoztassa dolgozóit. Murányi felvetését elfogadva a megyei közgyűlés felkérte az egészségügyi bizottságot, dolgozza ki "a támogatás feltételrendszerét". A bizottság azonban úgy találta, az ötlet nem valósítható meg.
- Az első akadály az volt, hogy nem sikerült megtudnunk, mennyi csökkent munkaképességű ember él a megyében, az APEH és a munkaügyi központ nem szolgáltat ilyen adatot. Így pedig nem készülhet korrekt pályázati kiírás - felelte kérdésünkre Simicz József, az egészségügyi és szociális bizottság elnöke. A szocialista képviselő azt is hozzátette: az önkormányzatnak kétszer is meg kell gondolnia, mire ad pénzt, a kormány pedig időközben kiírt egy központi pályázatot, egymilliárd forintos alappal, ez épp az ilyen módon nehéz helyzetbe került cégeket támogatja.
- Ez farizeusság - véli Murányi László. - Meg fogom kérdezni csütörtökön: miért kell nekünk az APEH-hez és a munkaügyi központhoz fordulni ilyen adatokért, hiszen ezt a pályázati kiírást e nélkül is el lehet készíteni. Az elbíráláskor pedig lehet ügyelni, hogy a pénz jó helyre menjen: például azokhoz a kis, negyven-ötven embert alkalmazó foglalkoztatókhoz, amelyek fontos szerepet töltenek be egy-egy kistelepülésen, s most tényleg bajba kerültek. Ötszáz ember járulékát vállalhattuk volna át, ami nem jelképes segítség.
A csongrádi képviselő a kormány egymilliárdos pályázatával kapcsolatban azt mondta: felhívta a szegedi Szefo Rt.-t, ahol megtudta: csak ez a cég 200 millió forintot igényel a pályázaton, vagy- is az országos keret egyötödét. Várható, hogy az összes igényt a kormány nem tudja kielégíteni.
Forrás: Délmagyarország