Az alapvető jogok előmozdításáról és védelméről, illetve az ügynökség működéséről szóló jelentésről csütörtökön szavaz az Európai Unió képviselőtestülete: a szakbizottsági voksolás és a szerdai vita tanúsága szerint nagyarányú támogatás várható. A dokumentumot ezúttal együtt vitatta a ház az indiai származású, egyesült királyságbeli Claude Moraes A kisebbségek védelme és a megkülönböztetés elleni politikák című tervezetével.
Gál Kinga jelentése - amelyet az igazságügyi bizottság egy hónapja 46 igen, 3 ellenszavazattal, egy tartózkodás mellett hagyott jóvá - egyebek között kimondja: az ügynökségnek az legyen a fő feladata, hogy védelmezze és ellenőrizze azon jogok betartását, amelyek az EU alkotmányos szerződésében, illetve az alapvető emberi jogok azt kiegészítő chartájában szerepelnek. Nagyon fontos a dokumentum szerint az is, hogy a lakosság ismerje az ezzel kapcsolatos uniós lehetőségeket és adottságokat. Az ügynökség feladata lenne az elképzelés szerint megbízható adatok szolgáltatása is az uniós intézmények felé.
Az ügynökség működésének megindítása a tervek szerint fontos téma lesz az EU-tagországok állam- és kormányfőinek júniusi találkozóján. A magyar képviselő asszony elképzelése szerint az ügynökség legfontosabb feladata, hogy közérthető nyelvre fordítsa és közelebb vigye a polgárokhoz alapvető jogaikat, hogy az emberek valóban élni tudjanak azokkal. Az ügynökségnek hálózatként, ernyőszervezetként kell működnie, magában foglalva más emberjogi intézményeket is.
Gál Kinga felszólalásban elmondta: az unióban lennie kell egy olyan ügynökségnek, amely figyelemmel követi, vajon valóban érvényesülnek-e a szépen megfogalmazott alapelvek. Erős, független, hatékony és költséghatékony szervezetet kell létrehozni, hitelességet biztosító mandátummal. Az ügynökség külön részlegének a tradicionális nemzeti kisebbségekkel kell foglalkoznia - tette hozzá.
Franco Frattini, az Európai Bizottság igazságügyi felelőse elmondta, hogy testülete egyetért a jelentés tartalmával és annak célkitűzéseivel. Emlékeztetett arra, hogy a bizottság is vezető prioritásai közé sorolja az alapvető jogok érvényesítésének segítését és garantálását.
Moraes jelentésében azt hangsúlyozta, hogy az unió további bővítései következtében egyre több olyan EU-tagállam lesz, amelyre a kulturális és nyelvi sokszínűség jellemző. Ezért tartja fontosnak a kérdéskör rendezését, mert jóllehet a koppenhágai kritériumokban szerepel a kisebbségek védelme, az Európai Unió még csak meg sem határozta, kiket tekint nemzeti kisebbséghez tartozóknak.
MTI - fideszfrakcio.hu