Németország a ratifikálási folyamat lezárásával jelzést akart küldeni Franciaországnak, ahol vasárnap tartanak döntő fontosságú referendumot az alkotmányról. Jelenleg az ellenzők száma nagyobb, mint az igenlőké, de tetemes a bizonytalanok száma. Az alkotmány jövő évi hatályba lépéséhez mind a 25 EU-országnak ratifikálnia kell a dokumentumot.
Eddig kilenc ország ratifikálta az alkotmányt, köztük Magyarország, vagy parlamenti úton, vagy referendummal (Spanyolország).
A Bundesrat pénteki vitájában felszólaló Valery Giscard d' Estaing, az alkotmányt kidolgozó konvent vezetője "teljes szívből" annak a kívánságának adott hangot, hogy a vasárnapi referendum sikeres legyen. "A kettős, német-francia ratifikálás történelmi szakaszt jelentene egész Európa jövője és alkotmánya szempontjából" - mondta.
Németországban az alaptörvény (alkotmány) nem teszi lehetővé referendum kiírását. A franciaországi vitákban az ellenzők egyebek között azzal érveltek, hogy az alkotmány neoliberális gazdaságpolitikát tesz lehetővé, megnyirbálja a nemzeti függetlenséget, megnyilvánultak félelmek az úgymond olcsó közép- és kelet-európai munkaerő beáramlása, valamint Törökország esetleges EU-tagsága miatt.
Giscard szerint a franciákat újból meg kellene szavaztatni, amennyiben vasárnap a "nem" voksok lennének többségben. A politikus az LCI francia hírtévének kifejtette: az EU-tagállamoknak 2006 októberéig folytatniuk kellene a ratifikálást, majd zárásként újból referendumot kellene kiírni ott, ahol az alkotmányt elutasították.
"Nem fogjuk a munkát újból kezdeni. Ez nagyon nehéz lenne, s a politikai akarat is hiányzik" - mondta Valery Giscard dÍEstaing, aki szerint Franciaország fehér folt lenne a térképen, ha nemmel szavazna.
Joschka Fischer német külügyminiszter a Bundesratban azt mondta, hogy alkotmány nélkül gyenge lenne Európa, amennyiben az alkotmány most megbukik, évtizedekig nem tudnának ennél jobb dokumentumot előállítani.
Edmund Stoiber bajor miniszterelnök, a németországi hatalomváltásra jó eséllyel rendelkező konzervatív ellenzék egyik vezéralakja pénteken a Bundesratban arra panaszkodott, hogy az Európai Unióban csökken az unió elfogadottsága, s Franciaországot, Hollandiát és Csehországot nevezte meg példaként. Az elfogadottság csökkenése az EU-t "lényegi pontján" érinti. Stoiber "egy kis nyugalmat" sürgetett az EU bővítése körül. A konzervatív német ellenzék nem akarja, hogy Törökország teljes jogú tag legyen, s Románia és Bulgária 2007. január 1-jén esedékes belépését is legszívesebben elhalasztaná.
MTI - fideszfrakcio.hu