Beatriz Merino, a hitelminősítő régiós besorolásokért felelős vezetője az S&P közleményében a mostani lépéssel kapcsolatban elmondta: "a forintadósság leminősítése Magyarország középtávú fiskális kilátásainak korábban vártnál nagyobb mértékű romlását tükrözi".
A hitelminősítő várakozásai szerint az eredményszemléletű államháztartási hiány (ESA-95, magánnyugdíjpénztári befizetések korrigáló hatása nélkül) idén a GDP 5.2%-át fogja elérni, ami gyakorlatilag megegyezik a tavalyi szinttel, és lényegesen magasabb a kormány által kitűzött 4.7%-nál.
Az S&P szerint a kiadások széleskörű visszafogása, illetve az államháztartásban a GDP mintegy 0.8%-át kitevő tartalékképzés ellenére a deficit bizonyára túl fogja lépni az általa kitűzött célt, ha nem lesznek további költségvetési megszorító intézkedések.
Merino fogalmazása szerint "annak ellenére, hogy a kormány a 2006-os választásokra készülve elkötelezettséget mutat a fiskális fegyelem fokozása terén, ugyanakkor lehet, hogy kísértést érez a kiadások feletti kontroll enyhítésére, és adócsökkentéseket is végrehajt, amelyek további költségvetési kockázatokat jelentenek. Nem várható, hogy Magyarország 2010 előtt az euró-zóna tagjává válik."
A közlemény felhívja a magyar kormány figyelmét arra, hogy a költségvetési helyzet vártnál is nagyobb romlása csupán tovább fokozza Magyarország makrogazdasági egyensúlytalansági helyzetét, és tovább ronthatja a magyar hitelképességet. Ez a hitelbesorolás újabb romlásához vezetne.
***
Az idén a Standard & Poor's a második nagy nemzetközi hitelminősítő, amelyik rontotta a forintadósság besorolását. Január 12-én a Fitch Ratings, a legnagyobb európai hitelminősítő csökkentette az addigi "A plusz"-ról "A"-ra a forintadósság besorolását, azzal az indokkal, hogy a jelentős és makacs költségvetési deficit növelte az államadósságot, kibillentette egyensúlyából a gazdaságot, rontotta a folyó fizetési mérleget, kikezdte a gazdaságpolitika hitelességét és késlelteti Magyarország euróövezeti csatlakozási menetrendjét. Nem sokkal később a Fitch elemzői egy londoni szakszemináriumon azt mondták, hogy a 2010-es céldátumhoz képest egy-két éves csúszást valószínűsítenek a magyar eurócsatalkozásban.
A Fitch ráadásul - a nagy hitelminősítők közül egyedüliként, és az új EU-tagok közül egyedül Magyarország esetében - a hosszú futamú magyar devizaadósság befektetőknek ajánlott fokozatú, "A mínusz" besorolására is negatív kilátást tart érvényben a magas ikerdeficit miatt.
MTI, portfolio.hu - fideszfrakcio.hu