"Ebben az esetben többről van szó, mint egy szimbolikus jelentőségű politikai döntés, a nem igen súlyos figyelmeztetés az EU bürokratáinak, a francia politikai vezetésnek és mindenkinek, aki Európa jövőjéről gondolkodik" - nyilatkozta Stumpf István a vasárnapi franciaországi népszavazás kapcsán. Mint mondta, az elutasítás időben jött figyelmeztetés azok számára, akik úgy gondolták, hogy "az íróasztal mellett, a technokraták logikája mentén megfogalmazott politikai menetrend minden nehézség nélkül végrehajtható". A referendum azt is megmutatta - tette hozzá -, hogy a tagállamok számára fontosak a nemzeti szempontok és a belpolitikai helyzet, továbbá az egyes országokon belüli stabilitás, a belső szociális gondok nem függetleníthetők az EU jövőbeni menetrendjétől sem.
A politológus úgy értékelte, hogy az elutasítás miatt az EU mélyítésére és nem a szélesítésére kerül a jövőben a hangsúly. "Ahhoz, hogy folytatni lehessen a bővítési folyamatot, mélyíteni kell a 25-ök együttműködését, koherensebbé kell tenni az EU szervezetét, néhány belső vitának a végére pedig pontot kell tenni" - fűzte hozzá.
Stumpf István úgy vélekedett, hogy az alkotmány franciaországi leszavazásának nem lesz közvetlen gazdasági hatása, ugyanakkor befolyással lehet arra, hogyan alakul a 2007-2011 közötti költségvetés tervezése. Elmondta azt is, hogy a magas részvételt és a nemleges szavazatok arányát döntően befolyásolta a francia belpolitikai helyzet is; a szavazók Jacques Chirac köztársasági elnökkel és a kormánnyal szemben is véleményt nyilvánítottak.
MTI - fideszfrakcio.hu