Mindezt a belga politikus a Le Soir című brüsszeli napilap keddi számában megjelent interjúban fejtette. Úgy vélekedett, hogy ha annak idején Franciaországban népszavazást rendeztek volna Spanyolország, Portugália, vagy Görögország EU-csatlakozásáról, szintén az elutasító szavazatok győztek volna, mert az emberek félnek a külföldiek inváziójától, s a delokalizációtól, azaz az otthoni üzemek külföldre telepítésétől, munkahelyük elvesztésétől. Persze ezek a félelmek nem igazolódtak be, mert a déli országok - éppen az integrációs folyamatnak és a közösségi támogatásoknak köszönhetően - gyors fejlődést mutattak. Így azután az EU strukturális alapjainak segítségével a tavaly belépett 10 új tagországnál is segíteni kell a gyors felzárkózást, hogy a félelmek ne váljanak valóra - szögezte le. Ugyanakkor elismerte: ha annak idején népszavazást tartottak volna az új tagok belépéséről, ez is a "nemek" győzelmével végződött volna.
Dehaene szerint az embereknek meg kellene érteniük, hogy már régóta nem szüleik Európájának idejében élnek. "Az Európai Gazdasági Közösségeknek az volt a célja, hogy integrálja és stabilizálja Európát, lehetetlenné tegyen egy új háborút, stabilitást és jólétet biztosítson. Ez tökéletesen sikerült is. Ma viszont az Európa előtt álló új kihívás az, hogy megtalálja helyét egy globális világban. Hogy leküzdjük az új kihívásokat, új Európára van szükségünk. Ez volt az alkotmány célja. Most azt kockáztatjuk, hogy elhibázzuk az új Európa útjára indítását" - mondta az interjúban.
A volt belga kormányfő szerint fennáll a veszélye, hogy Európa számára most a mozdulatlanság - azaz a visszalépés - korszaka következik. Olyan lesz ez, mint egy hajó kapitány és kormány nélkül. "Persze sikerül majd túllépni ezen a helyzeten, de közben sok időt fogunk veszíteni" - szögezte le.
MTI - fideszfrakcio.hu