Közös sajtótájékoztatójukon az uniós alkotmány franciaországi elutasításának következményeiről szólva Szájer úgy vélte, Európában nehéz időszak következik, amely alkalmat ad annak átgondolására, hogyan folytatódjon az integráció mélységében és kiterjedésében.
Bugár Béla a francia elutasítás nyomán különösen fontosnak mondta, hogy az emberi és kisebbségi jogok területén elmozdulás történjék. Az EU-n belül jelenleg nincs olyan összefoglaló dokumentum, amelyre hivatkozni lehetne - mondta a szlovákiai magyar politikus, hozzátéve, hogy ez óriási hiányosság. Gál Kingának (Fidesz) az alapvető jogok ügynökségéről a múlt héten elfogadott EP-jelentése is azt mutatja ugyanakkor, hogy az EU-ba újonnan jött országok fontosnak tartják az emberi jogok kérdését.
Nélkülük ilyen jelentés még megvitatásra sem került volna - vélte az MKP elnöke.
Szájer József egyetértett azzal, hogy az új tagállamok pártjainak nagy a felelősségük a kisebbségi ügyek kezelésének vonatkozásában.
Mint mondták, megállapodtak abban, hogy minden segítséget megadnak a határon túli, az unióban még jelen nem lévő magyar pártoknak. Segítik mindenekelőtt - az azonos politikai családhoz tartozó pártok támogatásán keresztül - Romániának a csatlakozást. Bugár Béla azt is kívánatosnak tartotta mindazonáltal, hogy a román kormányzat teljesítsen minden csatlakozási feltételt.
A keddi találkozót illetően Szájer elmondta: összmagyar néppárti összefogás van az EP-ben, amely hamarosan kibővül az Erdélyből érkező képviselőkkel is. Emlékeztetett arra, hogy a kampányt már az EP-választás előtt közösen folytatták, és az uniós képviselőtestületben most is hetente üléseznek a Fidesz, az MDF és az MKP képviselői. "Kicsiben, az Európai Néppárton belül megvalósítottuk a magyar nemzet határokon átnyúló újraegyesítését" - jelentette ki. Bugár Béla úgy fogalmazott: "a gyakorlatban is tapasztaltuk, hogy mit jelent a nemzetegyesítés".
MTI - fideszfrakcio.hu