fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Holland elutasítás
2005. június 2., 09:10
A hollandok 63 százaléka nemmel voksolt tegnap az európai alkotmányról szóló népszavazáson, 62 százalékos részvétel mellett. így - ígéretéhez híven - a parlamentnek is el kell utasítania az alkotmányt. A holland kormányfő ugyan csalódott az eredmény miatt, viszont annak örül, hogy ilyen sokan véleményt nyilvánítottak.

Hollandiában a szavazópolgárok többsége elutasította az unió alkotmányát: a tegnapi véleménnyilvánító voksoláson 61 százalékos részvétel mellett 63 százalék lett a nem-ek, míg csupán 37 százalék az igen-ek aránya. Ez egyben azt is jelenti, hogy a parlament is elutasítja majd az alkotmányt, miután a kabinet ígéretet tett arra, hogy 30 százalékos részvétel fölött kötelezőnek tartja annak eredményét.

"Végre minket is megkérdeztek"

Jan Peter Balkenende kormányfő a holland televízióban elmondott beszédében csalódottságát hangsúlyozta az eredmény hallatán. - Persze csalódott vagyok az eredmény miatt, annak viszont örülök, hogy ilyen sokan véleményt nyilvánítottak. Meg kell értenünk: a hollandok félnek a szuverenitásuk elvesztésétől - jelentette ki. Mint mondta, csütörtökön parlamenti vitát rendeznek a kialakult helyzet megvitatására.
Krista Van Veleven szocialista képviselő úgy foglamazott: "50 év után végre megkérdeztek minket az unióról. Eddig le kellett nyelnünk a szerződéseket, az euró bevezetését, de most végre mi is megszólalhattunk".
Geert Wilders független képviselő azt hangsúlyozta: az emberek gazdasági együttműködést akarnak, nem egy európai óriásországot. - El kéne már felejteni ezt a brüsszeli kényszerképzetet - vélekedett.

Mi áll a nem mögött?

A nem szavazatok többsége vélemények szerint annak köszönhető, hogy túl gyors volt és túl nagy méretű az unió bővítése, Törökország felvételét pedig kifejezetten ellenzik. A holland munkaerőpiacot is elözönlő külföldiek veszélyeztethetik a hazai munkahelyeket - vélik. Szerintük máris túlzott a holland hozzájárulás az uniós költségvetéshez, ami a jövőben csak tovább növekedhet.
Más vélemények szerint a hollandok azért szavaztak nemmel, mert szinte semmi információt nem kaptak az alkotmánytervezetről. A válaszadók többsége egyébként tagadta, hogy a francia nem befolyásolná.
Sokan attól is tartottak, hogy az alkotmány ratifikálásával vége lenne a "jó világnak". Marijuana-fogyasztás, eutanázia, abortusz, prostitúció - csak néhány a liberális jogok közül, amit az alkotmány a hollandok szerint megszüntetett volna.

Hollandia Franciaország után az Európai Unió második tagországa (ráadásul mindketten alapító tagok), amelynek lakosai elvetették az alkotmányt. Franciaországban 70 százalékos részvételi arány mellett 55 százalékos volt a nemek aránya. Jacques Chirac francia elnök az európai alkotmány elutasítását kommentálva kijelentette: Párizs ezentúl nehezebben tudja megvédeni érdekeit az unión belül. Amennyiben a franciák nem ismétlik meg a népszavazást, uniós alkotmány csak új ratifikációs eljárást követően léphet életbe.

(MNO összeállíttás, BBC, Magyar Rádió, Info Rádió, Hír Televízió)

fideszfrakcio.hu