fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A néppárti értékek követésére hívták fel az EPP-hez csatlakozni kívánó romániai pártokat
2005. június 2., 17:24
Konjunkturális érdekek helyett valóságos érdekek vezéreljék az Európai Néppárthoz (EPP) csatlakozni kívánó romániai pártokat - ezt a véleményt hangoztatták egybecsengően az EPP vezetői, valamint a szervezet romániai tagjait alkotó pártok csütörtökön Bukarestben.

A román fővárosban ülésezik két napon keresztül az EPP európai parlamenti képviselőcsoportjának bürója. Hans-Gert Pöttering, a konzervatív erőket tömörítő európai párt frakcióvezetője a csütörtökön kezdődött ülésen felhívta a figyelmet: a csatlakozni kívánó romániai pártok programjának összhangban kell állnia a néppárt dokumentumaival. Wilfried Martens pártelnök azt hangsúlyozta: az EPP soha nem kötött kompromisszumokat, döntései mindig tiszteletben tartották a párt elveit. Ez érvényesül majd a román pártok felvételének elbírálásakor is - érzékeltette a politikus.
Markó Béla román miniszterelnök-helyettes, az EPP soraiban helyet foglaló Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke beszédében ismertette a szövetség által kidolgozott, kulturális autonómiát szorgalmazó kisebbségi törvénytervezet erényeit.
Kifejezte reményét, hogy a néppárt támogatásával is sikerül majd elfogadtatni a bukaresti törvényhozásban a tervezetet.
A politikus az MTI-nek elmondta: az EU alkotmányának elutasítása nehéz helyzetbe hozza Románia és Bulgária csatlakozásának ügyét, mivel a történteknek globalizáció- és bővítésellenes jellege is van. Románia csatlakozási esélyei attól függnek, hogy az EU miként dolgozza fel a holland és a francia népszavazás eredményét - mondta Markó Béla.
Gheorghe Ciuhandu, az öt évvel ezelőtti romániai parlamenti választásokon a törvényhozásból kiszorult, EPP-tagsággal rendelkező Keresztény-Demokrata Néppárt (PPCD) elnöke beszédében részletesen ecsetelte a néppárti tagságra áhítozó román politikai alakulatok gyenge pontjait. Emlékeztetett: a Demokrata Párt (PD) a kilencvenes évek elején a rendszerváltó Nemzeti Megmentési Frontból (FSN) vált ki, amelyből a mai legerősebb ellenzéki politikai alakulat, a Szociáldemokrata Párt (PSD) lett. A szintén EPP-tagságra pályázó Konzervatív Pártról (PC) elmondta: nem rendelkezik egyértelmű doktrínával, hiszen a 2004-es választásokon a PSD listáin kerültek be a parlamentbe, azóta viszont a liberális-demokrata pártszövetséggel együtt alakított kormánykoalíciót.
Dan Voiculescu, a PC elnöke közölte: pártja csütörtökön már benyújtotta az EPP vezetőségének a tagfelvételi kérelmet. Emil Boc, a Szocialista Internacionáléhoz tartozó Demokrata Párt megbízott elnöke közölte: a június 25-ére tervezett pártkongresszuson dől majd el, hogy milyen irányban halad tovább a most még a Szocialista Internacionáléhoz tartozó párt (bizonyosnak tűnik, hogy Boc néppárti programmal kíván előállni).
A bukaresti ülésen, amelyen részt vett Gál Kinga és Surján László fideszes EP-képviselő is, több európai törvényhozó is bírálta Romániát. A politikusok aggályaikat fejezték ki a korrupció méretei miatt. Elégedetlenségüknek adtak hangot amiatt is, hogy a volt kommunista rendszer titkosszolgálatának egyes emberei továbbra is tagjai a hatalomnak. Egy luxemburgi képviselő szerint nem katasztrófa, ha életbe léptetik Romániával szemben az uniós védzáradékot, és az ország csatlakozása egy évet késik.
A néppárti politikusok a kommunista rendszer által államosított ingatlanok visszaszolgáltatásának lassúságát is kifogásolták. Gál Kinga az egyházi ingatlanok kapcsán megkérdezte Emil Boctól - aki egyben Kolozsvár polgármestere -, hogy az általa vezetett hivatal miért támadja meg rendszeresen az egyházak számára kedvező alapfokú ítéleteket. Boc kitérő választ adott.

MTI - fideszfrakcio.hu