fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Londoni elemzők: a forintnak "nincs szüksége" az elnökválasztás körüli feszültségre
2005. június 3., 14:42
A kormánykoalíció összeomlása ugyan nem a legvalószínűbb forgatókönyv a magyarországi elnökválasztási vitában, de a forintnak az esetleges kudarcot követő politikai zajra sincs most szüksége - áll az egyik vezető londoni befektetési csoport napi térségi elemzésében. Más londoni elemzői vélemény szerint is gyengeséget hozhat a forintpiacon az elnökválasztás körüli koalíciós feszültség, bár meredek árfolyamveszteségtől nem kell tartani.

Az Allianz csoport londoni befektetési érdekeltsége, a Dresdner Kleinwort Wasserstein (DrKW), amely napi rendszerességgel ad ki országokra lebontott európai feltörekvő piaci helyzetjelentést a befektetőknek, pénteki londoni összeállításában azt írta: helyi jelentésekből úgy tudja, hogy Szili Katalin megválasztásának kudarca esetén az MSZP képviselői önkormányzati szinten

több helyen az SZDSZ-szel folytatott együttműködés beszüntetését helyezték kilátásba.

A DrKW elemzői szerint középtávon még a koalíció összeomlása és a kisebbségi kormányzás sem zárható ki, mindazonáltal a Dresdnernek "jelenleg nem ez az alapeseti forgatókönyve". A forintnak azonban "a politikai zajongás felerősödésére van a legkevésbé szüksége" az utóbbi időszak gyengülési folyamatának visszafordítása végett, márpedig ha az SZDSZ nem támogatja Szilit, rövid távon számolni kell a még nagyobb zajkeltéssel a belpolitikában - áll a DrKW elemzésében.
A bank a jelentés szerint fenntartja azt a nézetét, hogy a forint középtávon jelentős gyengülési korrekció kockázatának van kitéve, és ha a jövő heti elnökválasztás miatt romlik a politikai klíma, az elindíthatja a gyengülési folyamatot.
A Dresdner a pénteki jelentésben visszautalt egy korábbi ország-elemzésére, amelyben az állt, hogy a magyarországi befektetési döntések mérlegelésében ismét megjelent a politikai kockázati elem, mivel "a párton belüli veszekedések, a kormányátalakítások és a fokozatosan mind populistábbá váló alapállás a koalíció megingásával fenyeget".
A jövő heti parlamenti elnökválasztási folyamat utáni forintpiaci esélyekről Olivier Desbarres, a Crédit Suisse First Boston londoni befektetési részlegének feltörekvő piaci elemzésekért felelős alelnöke pénteken az MTI-nek azt mondta: két okból is rosszkor jön a koalíciós feszültség. Egyrészt nemrég nevezték ki az új pénzügyminisztert, és egyelőre

a piac kétli, hogy Veres János teljesíteni tudja a költségvetési célkitűzéseket,

másrészt az EU-alkotmányra kimondott francia és holland "nem" bizonytalanságot teremtett az európai uniós és az euróövezeti kilátásokban.
Desbarres szerint az elnökválasztási vita e kettő mellé teremt egy harmadik negatív piaci tényezőt, és felidézi azt a lehetőséget, hogy a következő tíz hónapban kisebbségi kormánya lesz az országnak. Ez valószínűleg nem okozna komoly irányváltást a gazdaságpolitikában, viszont még tovább fokozná a politikai bizonytalanságot a következő tíz hónapra - mondta a CSFB vezető elemzője.
Ha az MSZP kisebbségi kormányzásra kényszerülne, annak talán az egyetlen kedvező mellékhatása az lenne, hogy a párt "nehezebben tudna populista intézkedéseket keresztülvinni a jövő évi választások megnyerése végett", de összességében ez a helyzet negatív lenne piaci szempontból - vélte a londoni elemző.
Desbarres szerint ugyanakkor valószínűleg az elnökválasztás kudarca sem vezetne meredek forintpiaci eladási hullámhoz, egyrészt azért, mert a piac most nem elsősorban a magyar belpolitikára figyel, másrészt pedig a forint az utóbbi hónapok jelentős külső sokkjait - az amerikai hozamok emelkedését, a Federal Reserve retorikájának erőteljes keményedését - is meglehetős stabilitással vészelte át, és a francia és a holland népszavazások után is alig mozdult, ami "sokak számára némi meglepetés volt".
Ismétlődő sokkhatások természetesen a gyengülés irányába hathatnak, de "nem vagyok róla meggyőződve, hogy mindez elég lenne a forint drámai gyengítéséhez" - mondta a CSFB londoni elemzője.

MTI - fideszfrakcio.hu