Kupper András, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője elmondta: a kerületi frakcióvezetőket arra kérték, hogy vizsgálják meg, hogyan történik az önkormányzati vagyon hasznosítása. Emlékeztetett: a közelmúltban sajtótájékoztató keretében kapott nyilvánosságot a pesterzsébeti lakáspanama, valamint a VI. kerületi jogsértő lakáseladások ügye is.
Jogszerűtlen ingatlanértékesítések folynak évek óta Angyalföldön, mert az önkormányzat nem hirdeti meg pályázaton nagy értékű ingatlanjait - jelentette ki Weszelovszky Zoltán frakcióvezető.
A politikus rámutatott: a szocialista - szabad demokrata vezetésű kerület saját szervezeti és működési szabályzatával ellentétes gyakorlatot folytat, amikor több száz millió forint értékű ingatlanokat pályázati kiírás és versenyeztetés nélkül ad el.
Weszelovszky Zoltán felhívta a figyelmet arra, hogy a szabályzat értelmében 50, majd 2003-tól 500 millió forint érték feletti ingatlanokat csak szakértői értékbecslést követően és pályázati úton lehetne érvényesíteni, ám ezt a kerület az Állami Számvevőszék és az ellenzék jelzései ellenére sem veszi figyelembe.
A politikus felvetette a kerületi jegyző szerepét is, aki a törvényesség őreként, akkor nem tett észrevételt az ingatlaneladások ügyében, csak a vizsgálóbizottság előterjesztésekor. Mint mondta arra is fényt kell majd deríteni, "hogy lehetett az, hogy a közigazgatási hivatalon ez átmegy".
Az ügyben kezdeményezték egy eseti vizsgálóbizottság felállítását, de az indítványt a baloldali többségű képviselő-testület érdemi indoklás, és a Fidesz állításainak cáfolata nélkül elvetette. A politikus közölte, a vizsgálatot így is lefolytatják, és ezt követően döntenek majd esetleges jogi lépésekről.
***
A XIII. Kerületi Önkormányzat Képviselő-testülete Fidesz-frakciójának kezdeményezése ideiglenes bizottság felállítására
Tárgy: Javaslat ideiglenes bizottság felállítására.
Tisztelt Képviselő-testület!
Az elmúlt hetekben sajtóhírek tudósítottak kerületünk ingatlan elidegenítéseinek elmúlt években folytatott szomorú gyakorlatáról. A tudósítások arról szólnak, hogy a XIII. kerületi önkormányzat több esetben is a saját vagyongazdálkodási rendeletét megszegve, a nyilvánosság mellőzésével, pályázat kiírása nélkül döntött különösen nagy értékű ingatlanok értékesítéséről.
A jogsértéseknek a megszüntetésére évek óta rendszeresen felszólítottuk az önkormányzat vezetését. A testületi ülések jegyzőkönyvei tanúsítják ezt. Ezért is elfogadhatatlan az önkormányzat sajtóreferensének az a (nyilvánvalóan hamis) állítása, miszerint "nem tudtak róla, hogy helytelenül jártak el".
A helyi vagyongazdálkodás általános tapasztalatairól, illetve az elkövetkező évek vagyongazdálkodási irányelveiről 2003 márciusában lefolytatott vitában sem hallották meg véleményünket. Pedig már akkor is elmondtuk, hogy a tárgykörben előterjesztett dokumentumok többségi áterőszakolásával a valódi cél, hogy zavartalanul folytatható legyen egy elfogadhatatlan gyakorlat - demokratikus viszonyok és törvényes díszletek között.
Az Állami Számvevőszék az elmúlt év második felében ellenőrizte önkormányzatunk 2003-as gazdálkodását. Jelentésükben leírják,
- hogy a vagyongazdálkodási rendelet előírásaival ellentétben, négy esetben, az értékesítési döntést megelőzően nem folytatták le a nyilvános pályáztatást, illetve versenyeztetési eljárást;
- hogy a határozatok, illetve a döntéshez tartozó előterjesztések nem tartalmazták a versenyeztetés mellőzésének indokait,
- hogy a versenyeztetéssel kapcsolatos értékhatár emeléssel indokolatlanul magas (500 millió Ft) összeget határoztak meg;
- hogy az 500 millió forint alatti érték esetében a versenyeztetés mellőzésének lehetővé tételével nem segítették a közvagyonnal való gazdálkodás nyilvánosságát, átláthatóságát;
- hogy a telek ingatlanok értékesítésekor a vagyongazdálkodási rendelet előírása ellenére nem készítettek értékbecslést.
Vagyis az Állami Számvevőszéknek az ingatlan elidegenítésekkel kapcsolatos megállapításai megegyeznek azzal, amit mi éveken keresztül nagyon sokszor elmondtunk.
Kerületünkben a törvénysértő módon elidegenített közvagyon, szerződésekben megjelenített értéke, mintegy tíz milliárd forintra tehető. Mivel az eladások szakszerű és hiteles értékbecslés, valamint pályáztatás nélkül, többnyire a vevők árajánlata alapján történtek, ezért nem zárható ki, hogy az elidegenítések során önkormányzatunkat anyagi kár érte.
A történtek átfogó és alapos kivizsgálására kezdeményezzük ideiglenes bizottság felállítását.
Kérjük a Tisztelt Képviselő- testületet, hogy ideiglenes bizottság felállítására irányuló indítványunkat, fogadja el.
Határozati javaslat: az Önkormányzat Képviselőtestülete
A/ úgy dönt, hogy ideiglenes bizottságot hoz létre a szabályellenesen elidegenített önkormányzati vagyon mértékének és az értékesítések körülményeinek kivizsgálására;
B/ indítványozza: a bizottság tekintse fő feladatának, annak megvizsgálását, hogy a sorozatos szabálysértések okozhattak-e anyagi, vagy más hátrányt önkormányzatunknak?
C/ felkéri a bizottságot, hogy tekintse át a rendszerváltozás óta folytatott elidegenítési gyakorlatunkat. Ennek részeként a bizottság készítsen összeállítást az 1990-óta elidegenített közvagyonról. Az összeállításban tüntessék fel az elidegenítés időpontját, a döntéshozó szintet, az ingatlanok címét és helyrajzi számát, az ingatlan megnevezését, a terület nagyságát, a vevő nevét, az eladás módját, ingatlanszakértői szakvéleményt, a tervezett eladási árat, az önkormányzat eladással összefüggő kiadásait, a nettó árbevételt, továbbá minden olyan körülményt, melyet az adott elidegenítés kapcsán fontosnak tartanak.
D/ a vizsgálat lefolytatására hattagú bizottságot hoz létre, melynek összetétele:
Elnök: (Ellenzéki képviselő)
Alelnök: (Koalíciós képviselő)
2 Tag (Ellenzéki képviselők)
2 Tag (Koalíciós képviselők)
E/ felkéri a bizottságot, hogy munkájukról és annak eredményéről 2005 szeptember 31 határidőig készítsen jelentést;
F/ úgy dönt, hogy a bizottság jelentését, a soron következő testületi ülésen napirendre tűzi;
G/ úgy határoz, hogy a bizottság megbízatása a jelentés testületi megtárgyalásáig szól.
Budapest, 2005. április 21.
Gajdos Erzsébet, Klem László, Molnár Béla, Nemeskéri János, Pajtás Dénes,
dr. Szalay Péter, dr. Weszelovszky Zoltán képviselők
fideszfrakcio.hu
Cikk: | Valami bűzlik Angyalföldön |
Cikk: | Elvtársak közt: angyalföldi urambátyám privatizáció |