fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Állampolgárság helyett nemzeti vízum a határon túli magyaroknak
2005. június 8., 13:30
Hétfőn a parlament ellenszavazat és tartózkodás nélkül elfogadta az állampolgársági és idegenrendészeti törvény módosítására tett javaslatot, mely leghamarabb jövő januártól léphet életbe. A határon túli magyarok képviselői szerint ez azonban csak látszatmegoldás.

Az év elején meghirdetett "Nemzeti felelősség programján" belül a Szülőföld alapról szóló törvényt már megszavazták a képviselők, most a nemzeti vízum kiadásának elfogadására került sor. A határon túli magyarok által igényelhető vízum segítségével a honosítás ideje egy-másfél évvel lerövidül, jóval egyszerűbbé válik a tartózkodási engedély kiadása és az öt évig érvényes vízum biztosítja a tetszőleges számú ki- és beutazást, valamint korlátlan idejű tartózkodást tesz lehetővé. Az uniós jogszabályok szerint sem ütközik akadályba a vízum bevezetése, mert egyértelműen a nyelvi- és kulturális kötődés megőrzését szolgálja, munkavállalásra, valamint tanulmányi célú itt-tartózkodásra önmagában nem jogosít fel az okmány. A Fidesz javaslatára a törvénymódosító javaslatba bekerült az is, hogy a kérelmezők már a folyamodáskor használhassák magyar nevüket, többen válhassanak jogosulttá családegyesítés céljából történő tartózkodási engedélyre, illetve ne vizsgálják a lakhatás és megélhetés feltételeit, amennyiben a külföldi állampolgárnak magyar állampolgárságú gyermeke van.
Patrubány Miklós, a Magyarok Világszövetségének elnöke pótcselekvésnek tartja a törvénymódosítás elfogadását és egyértelműen úgy vélekedik, nincs a politikai pártokban valódi akarat a határon túli magyarok állampolgárságának megoldására. Bugár Béla, a Magyar Koalíció Pártja elnöke alapvetően helyesli a döntést, mert minden lépés segít, ami megkönnyíti a határátjárást, főként a kárpátaljai, szerbiai és romániai magyarságra gondolva szolidaritásból támogatják a kezdeményezést, ám a mindenkori magyar kormánynak tisztában kell lenni felelősségével és átgondoltabb döntéseket kell hoznia. Bugár Béla szerint mindenképpen intenzívebb párbeszéd szükséges magukkal az érintettekkel, illetve a határon túli magyarok szervezeteivel, hiszen a Szülőföld alap törvény elfogadása előtt mindössze kétszer nyílt lehetőségük az egyeztetésre, ám javaslataik közül végül egyet sem fogadtak el. Duray Miklós tiszteletbeli elnök is elsősorban azt sérelmezte, hogy a most elfogadott javaslattal kapcsolatban egyetlen alkalommal kaptak felvilágosítást, akkor is csak az alapelvekről, így a törvénymódosítás pontos tartalmát ő sem ismeri. A szándékkal magával egyetért, az viszont kétséges számára, milyen formában fog mindez a gyakorlatban működni. Duray szerint kérdéses az is, hogy a 2007-es schengeni határnyitás hogyan érinti majd a vízum alkalmazását. Az alkalmazhatóságon túl pedig az is bizonytalan, vajon egy ilyen rendelkezés mit old meg, és vajon nem csak látszatmegoldásról van-e szó - zárta nyilatkozatát Duray Miklós.

Forrás:Szabó H., HÍDLAP

fideszfrakcio.hu