A Szlovák Külpolitikai Társaság a magyar államfőválasztást követően közzétett jelentésében kijelentette, hogy Pozsony szívesebben üdvözölte volna, ha Szili Katalint választják köztársasági elnöknek. Az Ivo Samson politológus által jegyzett elemzés szerint nem jó jelzés Sólyom megválasztása, mert a két ország közötti viszony egyébként is meglehetősen feszült. Samson megkongatja a vészharangot, amikor kifejti: Sólyom győzelme egyben az ellenzék győzelme és a szocialisták veresége is, ami előrevetíti a magyar belpolitika jobbratolódását. A szlovák hírügynökségnek nyilatkozó szakember szerint nyilvánvaló, hogy a jobboldali pártok mindig fontosabb helyre sorolják a határon túli magyarokkal való törődés ügyét, mint a baloldali erők.
Bárdos Gyula, az MKP frakcióvezetője elmondta: a Magyar Koalíció Pártja a felvidéki magyarság nevében örömmel és kedvezően fogadta Sólyom László megválasztását. Mint mondta, az új köztársasági elnököt ismerik és elismerik a Felvidéken. "Sólyom László már az Alkotmánybíróság elnökeként is bizonyította korrektségét, határozott hozzáállását, mindig az alkotmányt és a nemzet egységét figyelembe véve döntött és nyilatkozott. Erre a hozzáállására lesz szüksége köztársasági elnökként is, a határon kívüli magyarság érdekében, és a megosztott Magyarország érdekében egyaránt" - mondta a frakcióvezető. Bárdos célozva a Szlovák Külpolitikai Társaság nyilatkozatára, kifejezetten inkorrekt dolognak tartja úgy formálni valakiről negatív véleményt, hogy az illető bármit bizonyított volna.
Bugár Béla, a szlovák parlament alelnöke is elhatárolódott a szlovák politológusok elhamarkodott elemzésétől. Mint mondta, nem tartja tisztességesnek, hogy egy határon túli szervezet döntse el, hogy ki lett volna jó elnöknek, és ki lett volna még jobb a szomszédos országban. Bugár hozzáfűzte: "nem hiszem, hogy tartani kellene attól, hogy ha fel is veti a köztársasági elnök a határon túli magyarok ügyét, az negatív irányt adna a két ország kapcsolatának. Magyarország alkotmánya ugyanis rögzíti: a köztársasági elnök nem feledkezhet el a határon túli magyarokról. Az eddigi államfők, Göncz Árpád és Mádl Ferenc sem feledkeztek meg sohasem arról, hogy szlovákiai útjuk során találkozzanak a felvidéki magyarsággal, vagy annak képviselőivel. Ez ismételten megmagyarázhatatlan gyökerű félelem, és elképzelni sem tudom, hogy mire alapozza álláspontját a Szlovák Külpolitikai Társaság" - fogalmazott a politikus.
Bugár úgy véli, a meglehetősen korlátozott elnöki jogkör ellenére a mindenkori államfőnek lehetősége van arra, hogy hozzájáruljon a határon túli magyarok és a magyar kormány közötti viszony javulásához. "Emellett az államfő a két szomszéd ország közti viszony javításában is tevékenyen részt tud venni. Ez az a két dolog, amit elvárunk a jövőben Sólyom Lászlótól" - mondta Bugár Béla.
Forrás: Hídlap