A Fidelitas csepeli szervezete és a csepeli polgári körök felhívására szervezett tüntetésen "Csepelnek mentő kell, Csepelnek gerincút kell", "Mínusz négyezer milliárd egyenlő négyezer lépés hátrafelé", "Aprót hoztál?" feliratú táblákkal kívánták felhívni a figyelmet a tüntetők a helyiek problémáira.
A jelenlegi körülmények között a kerületünkben álságosnak tarjuk a "száz lépés" programjának kormányzati propagandáját. A rendezvénnyel a célunk a figyelemfelkeltés a lakosság problémáinak folyamatos szőnyeg alá söprése ellen. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök fórumát nem kívánjuk megzavarni, ezért a demonstráció a fórum kezdetéig tart - tájékoztatatta lapunkat Ábel Attila csepeli önkormányzati képviselő, a Fidelitas budapesti alelnöke.
A "mostohagyermek panaszai"
A csepeliek két legnagyobb problémájáról korábban a gondola is beszámolt. Az egyik a 2003-as kórházbezárás utáni egészségügyi helyzet állapota. Ismeretes: egyetlen, a működésképesség határán álló mentőkocsi szolgálja ki Csepel és környéke 86 ezer fős lakosságát. A tíz éves, folyamatosan 24 órás szolgálatban álló esetkocsi gyakorlatilag használhatatlan felszereléssel rendelkezik. A kocsin nincs se lélegeztetőgép, se szívritmus-szabályzó, melyek a csepeli kórházbezárás miatt jelentősen megnövekedett mentési idő miatt létfontosságúak lennének. A meglévő berendezések - EKG, infúziós pumpa, defibrillátor, vákuummatrac stb. - életkora azonos vagy magasabb az esetkocsiénál, a folyamatos használat miatt már alkalmatlanok a betegellátásra. Nincs olyan nap, hogy egy vagy több életmentő eszköz el ne romlana, előfordul, hogy egyetlen sincs működőképes állapotban.
A másik történet is évekkel korábbra nyúlik vissza, mikor a csepeli önkormányzat úgy határozott, hogy új utat (az Észak-Dél irányú gerincút, az a kétszer kétsávos út, amely tehermentesíti majd Csepel központját) épít a kerületben egy olyan helyre, ahol jelenleg lakóházak találhatók. A lakóknak eredeti tervek szerint ugyanolyan minőségű és nagyságú lakást juttattak volna, csakhogy valamiért ez mégsem történt meg...
A főváros ingatlankezelő cége ugyanis, amely az ingatlanokat a Gerincút építése miatt felvásárolja, fele akkora négyzetméterárral számol a házak és a telkek tekintetében, mint amekkora Csepelen a piaci átlag. Ezt a tulajdonosok természetesen elfogathatatlannak tartják. A kisajátításokról egyébként még tavaly egyezett meg Demszky Gábor főpolgármester és Tóth Mihály csepeli polgármester. A kényszereladási eljárás folyamán az ellenszegülő lakókat saját elmondásuk szerint több inzultus is érte. Egy helyi lakos feleségét megfenyegették, fizikailag is bántalmazták. A környező házakat folyamatosan kirabolják, lakásunk tetőterét az önkormányzat emberei rongálták meg, emiatt állandó félelemben és életveszélyben élnek.
A miniszterelnök eközben az emberek támogatását kérte, és a családtámogatási rendszer átalakításáról, a panelprogramról és a szakképzés ösztönzéséről beszélt. Gyurcsány Ferenc hangsúlyozta, hogy a Száz lépés programja egy igazságosabb, élhetőbb Magyarország megteremtését célozza, de egy ilyen országért meg kell küzdeni. Mint mondta, Ehhez a küzdelemhez önökre, mint egy falat kenyérre olyan szükség van, mert az önök támogatása nélkül Magyarország az nem ilyen lesz.
Gyurcsány Ferenc az MTI tudósítása szerint kiemelte Száz lépés családtámogatásra vonatkozó elemeit, amelynek lényege, hogy az kap többet, aki rászorul, és a családi pótlék mintegy a duplájára emelkedik. Kitért arra, hogy a kormány szerdai döntése nyomán a fogyatékossággal élő gyermekek támogatását megemelték háromezer forinttal. A múlt héten bejelentett panelprogram kapcsán elmondta, hogy 2005-ben a panellakások felújítására több pénz jut majd, mint az előző ciklus négy éve alatt összesen.
Szöveg és kép: gondola.hu
fideszfrakcio.hu