fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Összehangolt politikai támadás folyik a vajdasági magyar vezetők ellen
2005. június 11., 11:17
Becsey Zsolt, az Európai Parlament fideszes képviselője szerint összehangolt politikai támadás benyomását keltik az utóbbi hetek tisztázatlan feljelentései a vajdasági magyar vezetők ellen. Becsey az újvidéki Magyar Szó hét végi számában megjelent interjúban fogalmazza meg ezt a gyanút.

"Feltűnő módon egyszerre indultak el egy azonos politikai csoport ellen az igazságszolgáltatási perek, ráadásul hasonló vádakkal, korrupciós gyanúval. Ha pedig a temerini ügyet is beemeljük ebbe a politikai kontextusba, azt látjuk, hogy fordított nemzetiségi felállásnál nincsenek ennyire gyors és főleg ilyen drákói ítéletek, sem pedig ilyen fogva tartási módszerek a hasonló ügyeket illetően" - mondja Becsey, aki szerint mindebből már "bizonyos politikai következtetésekre lehet jutni". A politikus közli, hogy EP délszláv bizottságának májusi ülésén beszélt erről a problémáról, levelet küldött erről Doris Packnak, a testület elnökének, s ebben javaslatot tett arra, hogy a bizottság keresse meg a vajdasági állapotfelmérés megfelelő módját. Becsey február óta szorgalmazza a monitoring-tevékenység beindítását, de - mint mondja - az EU-ban nincs kellő érzékenység azon konfliktusok iránt, "ahol nem zajlik háború, nem folyik vér". "A legfontosabb az, hogy az Európai Bizottságot folyamatosan nyomás alatt tartsuk, főleg az illetékes bővítési biztost, Olli Rehnt, hogy ők is mélyrehatóan foglalkozzanak ezzel a problémával, és vegyék figyelembe akkor is, amikor elkezdik Szerbiával a társulási tárgyalásokat" - mondta Becsey, aki a problémák okát abban látja, hogy a szerbiai igazságszolgáltatásban, a rendőrségben, de az állami szférában sincsenek a kisebbségek arányosan képviselve.
A Magyar Szó hét végi számában beszámol arról is, hogy Branimir Nikolic, a Vajdasági Ellenállás civil szervezet elnöke átadta a Nemzetközi Válságcsoport regionális igazgatójának, James Lionnak a "terhelő bizonyítékait" a szabadkai visszaélésekkel kapcsolatosan. Nikolic közli, hogy már a rendszerváltás előtt elkezdte gyűjteni a bizonyítékokat Kasza József, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnökének visszaéléseire, aki - szerinte - a kilencvenes évek végén együttműködött a milosevici rendszerrel. Lion nem tartotta meglepőnek, hogy a VMSZ vezetősége nemzeti alapú támadásnak minősíti a vádakat, de Nikolic szerint a szervezet nem fogja hagyni, hogy a kétes ügyleteket ne vizsgálják ki.

MTI - fideszfrakcio.hu