Pálfi István elmondta: a legnagyobb veszélynek azt látja, ha eltörölnék, hogy a nem visszatéríthető áfát támogatható költségként ismerjék el, ami jelentős pluszforrások előteremtésére kényszerítené Magyarországot.
- A legnagyobb veszélyt most mégis abban látjuk, hogy a kohéziós pénzek elköltésénél olyan jelentős pluszforrások elköltésére kényszerítenek bennünket, amely társfinanszírozása Magyarország részéről kifejezetten nehézségekbe ütközhet. Az e heti ülésen fog eldőlni Magyarország sorsa 15-20 évre, ha itt nem tud a magyar kormány a visegrádi országokkal közösen egy kemény, de következetes álláspontot képviselni, akkor jelentősen romolhat a pozíciónk, jelentősen romolhatnak az esélyeink - mondta az európai parlamenti képviselő.
Az Európai Parlament többségi döntése 975 milliárd eurós költségvetést javasolt a 2007 és 2013 közötti időszakra, míg az Európai Tanács csak 824 milliárdra tett javaslatot. Ha ez utóbbi valósulna meg, akkor például az agrár-környezetvédelmi forrásokból 20 milliárdot vonnának el, a mezőgazdasági támogatások pedig 330 milliárdról 300-ra csökkennének - tette hozzá.
Nógrádi Zoltán, a Fidesz integrációs kabinetjének tagja felhívta a figyelmet arra, hogy: Magyarország nem zárta kedvezően első uniós évét, hiszen az Európai Bizottság egyik jelentése szerint az új tagországok között az utolsó helyen szerepel az egy főre jutó felhasznált uniós támogatások tekintetében.
- Magyarország sajnos nem a megfelelő pozícióval zárta az európai csatlakozásunk első évét. A képviselő három szempontot értékelt ezzel kapcsolatban: az egyik az Európai Bizottság jelentéséből származó adat szerint Magyarországnak az uniós támogatásból egy főre 16 eurót sikerült megszerezni, ezzel a számadattal utolsók vagyunk az újonnan csatlakozó tíz ország közül - mondta.
Magyarország az egyetlen az új tagországok között, amely ellen túlzott deficiteljárás indult - tette hozzá.
Nem értenek egyet Baráth Etelével, az európai ügyekért felelős tárca nélküli miniszterrel, aki a 2007 és 2013 közötti uniós költségvetés kapcsán kompromisszumos megoldásokról beszélt. "Nem mehet bele a kormányzat egy olyan kompromisszumba, amely tovább rontja a magyar pozíciót, amely rontja a források felhasználásának, lehívhatóságának esélyeit - mondta Nógrádi Zoltán, majd hozzátette: a kormánynak a leghatározottabban kell képviselnie az Európai Parlament által kiharcolt pozíciókat.
A képviselő kifogásolta, hogy a kormány eddig nem folytatott érdemi egyeztetést a második Nemzeti Fejlesztési Tervről.
fideszfrakcio.hu