Július 7-ig lehet jelentkezni vezető beosztású (az úgynevezett A9-es karrierosztályba sorolt) könyvvizsgálónak az uniós intézmények egyesített személyzeti felvételi hivatalánál (EPSO), ehhez szakirányú végzettség, tíz év szakmai gyakorlat és a versenyvizsga sikeres letétele szükséges. A tíz új tagállamból összesen 25 főt kívánnak ilyen pozíciókba felvenni. Szintén július 7-ig kell beadnia jelentkezését annak, aki kezdő könyvvizsgálói posztot (A5-ös karrierosztály) szeretne betölteni, ehhez elég az egyetemi diploma, szakmai gyakorlatot nem követelnek meg, s a tíz új tagállamból jelentkezők köréből - ugyancsak többfordulós versenyvizsgát követően - összesen 90 fős tartaléklistát állítanak fel.
Ugyancsak július 7. a jelentkezési határidő az EPSO által meghirdetett osztályvezetői (head of unit) posztokra, a következő szakterületeken: 1. belső piac (itt az A9-es karrierosztályba összesen 35 főt vesznek fel a tíz új tagállamból, az A12-es karrierosztályba pedig további 14 főt), 2. külkapcsolatok (A9: 23 fő, A12: 12 fő), 3. kutatási programok menedzsmentje (A9: 20 fő, A12: 10 fő), 4. a strukturális és kohéziós alapok menedzsmentje (A9: 20 fő, A12: 10 fő), illetve 5. a fenntartható erőforrások menedzsmentje (A9: 25 fő, A12: 8 fő). Ezeknek az állásoknak a betöltéséhez szintén legalább tíz év szakmai gyakorlat szükséges.
Vezető beosztású konferenciatolmácsokat is keres az EU a magyar állampolgárok köréből (A9: 150 fő a tíz új tagállamra együttesen, ebből 10 fő magyar tolmács). Itt azonban már jobban kell sietni a jelentkezéssel, a regisztráció határideje ugyanis június 22. Osztályvezetői beosztású fordítóknak is meghirdettek egy pályázatot (A9: 11 fő, A12: 8 fő a sikeres magyar pályázók célul kitűzött száma). Ennek a jelentkezési határideje is június 22., akárcsak a kezdő fordítók esetében (itt veszik fel a legtöbb jelentkezőt, A5: 125 fő).
Jelentkezni valamennyi álláspályázat esetében az EPSO honlapján (www.europa.eu.int/epso) lehet.
Jelenleg 179 magyar állampolgárságú teljes munkaidős, határozott vagy határozatlan idejű szerződéssel bíró alkalmazottja van az Európai Bizottságnak - tudta meg lapunk Audrey Lemonnier-től, a bizottság illetékes szóvivőjének asszisztensétől. Az új tagállamok közül a második legtöbb munkatársat hazánkból rekrutálta a bizottság, csak a lengyelek vannak többen. A régi tagállamok azonban egyelőre jóval nagyobb arányban képviseltetik magukat a tisztviselői karon belül.
Forrás: Világgazdaság