Előzőleg az eltérő álláspontok nyomán Juncker úgy döntött, kétoldalú egyeztetést folytat a vita főszereplőivel, köztük Tony Blair brit miniszterelnökkel, Jan Peter Balkenende holland kormányfővel, valamint a svéd, a francia, a portugál és a spanyol küldöttséggel. Ezt a határozatát egyes kommentátorok úgy értelmezték, hogy az elnökség még esélyt lát a megegyezésre, miközben a nap folyamán inkább arról érkeztek hírek, hogy egyre csökken a kompromisszum esélye.
Kora este Brüsszelben azt jelezték, hogy az újabb munkaülés az eredetileg tervezettnél több órával később kezdődik. A luxemburgi EU-elnökség állítólag új szövegjavaslaton dolgozik.
Az új elképzelések közé tartozik állítólag, hogy a kormányfők fogadjanak el nyilatkozatot, amely szerint 2-3 év múlva felülvizsgálják a most elérendő költségvetési kereteket. Nem változott viszont a brit költségvetési visszatérítéssel kapcsolatos javaslat: annak befagyasztása 2013-ig, illetve majdani újratárgyalása. Felröppent a hír, hogy Jacques Chirac francia elnök már beleegyezne a visszatérítés összegének befagyasztásába, London viszont ragaszkodik a rendszer megtartásához.
Tartja magát az a javaslat, hogy a Bulgáriával és Romániával kapcsolatos agrárkiadásokra újabb forrásokat keresnek a csatlakozás után, de nincs szó az agrártámogatásokra vonatkozó korábbi megállapodás újratárgyalásáról.
Juncker diplomáciai források szerint további befizetéscsökkenést kíván ajánlani a holland és a svéd kormánynak, de egyelőre nem látni pontosan, hogy mely bevételi tételt kurtítanák meg, és mekkora összeggel.
Egy elnökségi forrás szerint a napközbeni vitában a britekhez hasonlóan több más ország sürgette a költségvetés szerkezetének korszerűsítését. Dánia, Svédország és Hollandia egyebek között az innováció ösztönzésének növelése, a mezőgazdasági támogatás csökkentése és kevesebb regionális támogatás mellett érveltek.
MTI - fideszfrakcio.hu