Gordon Brown a londoni pénzügyi központ, a City vezető tisztviselői előtt tartott éves helyzetértékelésében azt mondta: az EU-ba irányuló kínai export értéke csak az elmúlt három évben kétszeresére nőtt, és a következő 15 évben 5 millió állás vándorolhat át Európából és Amerikából Kínába.
Brown szerint a keletről és nyugatról egyidejűleg szorongató súlyos versenyképességi nyomás miatt nem halogathatók tovább a piacliberalizáló reformok az Európai Unióban.
A brit pénzügyminiszter, akinek hazája egy hét múlva átveszi az EU soros elnöki tisztségét, azt mondta: a legsürgetőbb reformfeladat a közös mezőgazdasági politika (CAP) átalakítása, mert a jelenlegi folyamatokat kivetítve nyolc év múlva a közös költségvetés kiadásainak már az 55 százaléka megy majd el agrártámogatásokra, miközben a mezőgazdaság az EU teljes termelési értékének már most is kevesebb mint 2 százalékát adja.
A múlt heti, kudarccal végződött EU-csúcs után Tony Blair elrettentő példaként említette, hogy a rendezvényen több uniós vezető az EU jövőjének zálogaként emlegette a közös agrárpolitika fenntartását jelenlegi formájában.
A CAP átfogó reformja - főleg az alkotmányról rendezett francia és holland népszavazások negatív eredménye óta - a központi témája a brit politikusok megnyilatkozásainak. Blair is több nyilvános fórumon kijelentette, hogy "nem XXI. századi" költségvetés az, amelynek 40 százalékát az uniós lakosság 5 százalékét kitevő gazdálkodói réteg kapja.
MTI - fideszfrakcio.hu