fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Szocialista kormányzás a sajtó tükrében, 1. - a kultúra
2005. június 28., 13:53
Az állami támogatás csökkenése lehetetlen helyzetbe hozza az Állami Operaházat. Egyre csökkenő támogatással vállalhatatlan a Nemzeti Színház működtetése. A Medgyessy által ígért 1,7 milliárd forint helyett 2004-ben a miniszter 250 millió forintot fordít a Mátyás-templom felújítására. A Sándor-palota melletti tömb rekonstrukciójáról szóló kormányhatározat ellenére csak újabb tervpályázatot írtak ki. Normatív támogatás nélkül a megyei múzeumok nem tudják megőrizni az utókor számára az értékeket. Pénzhiány miatt bezárta a Bajza utcai székházának könyvtárát a Magyar Írószövetség.

Az Operaház teljesíthetetlenül nehéz helyzetbe kerül

"Lapunk információja szerint sztrájkbizottság alakult tegnap a Magyar Állami Operaházban, mert a várható támogatáscsökkenés miatt a dolgozók veszélyben érzik a dalszínházi munkahelyeket. Megkerestük Rotter Oszkárt, az intézmény független szakszervezetének vezetőjét, aki megerősítette a hírt.
Úgy tudjuk, az Andrássy úti intézmény nem kapja meg az alaptámogatáson felül - szerződésben - ígért, körülbelül egymilliárd forintot a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumától. Rotter Oszkár nem hivatalos információi is erről szólnak. Szerinte ha így 38 százalékkal csökkenne a minisztériumi támogatás, azt nem bírná el a ház, működésképtelenné válhatna a nemzeti intézmény."
(Népszabadság, 2005. április 20.)

"Távozik a Magyar Állami Operaház éléről Szinetár Miklós... Szinetár Miklós a Krónikának adott nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy a budapesti Operaház nagyon sikeres, megállás nélkül nő a jegybevétel, de az állami támogatás állandó és fokozatos csökkenése teljesíthetetlenül nehéz helyzetbe hozza a dalszínházat. Szerinte a kulturális minisztérium nem pluszpénzt ítélt meg az Operaháznak, csak pótolja az elvonás egy részét."
(Kosuth Rádió, 2005. 05. 06.)


Veszélyben a Nemzeti Színház működtetése

"Komoly anyagi gondokkal küzd a Nemzeti Színház, amely minden várakozást felülmúlóan sikeres szezont zár - mondta Jordán Tamás igazgató csütörtökön Budapesten.
Mindenki azt hiszi, hogy a Nemzeti Színház túlfinanszírozott, ezzel szemben évről évre drasztikusan csökken a teátrum működési támogatása, így csak erős megszorításokkal, tervezett produkciók elhagyásával tudják teljesíteni az üzleti tervet - közölte a direktor.
Mint elmondta, az ez évi támogatás összege 1 milliárd 800 millió forint és a színház nem kapja vissza a 300 milliós áfát, vagyis a nettó érték másfél milliárd forintot tesz ki. "Ha továbbra is csökken a támogatás, a jövőben nem lehet vállalni a Nemzeti Színház működtetését" - jelentette ki Jordán Tamás."
(http://hvg.hu/kultura/20050505nemzeti.aspx?s=200555nl, 2005. május 05.)


2004-ben csak 250 millió jut a Mátyás-templom felújítására - a Medgyessy által igért 1,7 milliárd helyett

"A Mátyás-templomot 1999-ben adta vissza a főváros a katolikus egyháznak. A műemlék már akkor igen leromlott állapotban volt, és az azóta eltelt idő alatt csak kisebb munkálatokra nyílt lehetőség."
(http://www.nol.hu/cikk/324778)

"Tavaly (2003) szeptemberben, amikor a homlokzat romlása miatt életvédelmi rácsokat helyeztek el a templom bejáratai fölött, a kulturális tárca közleményben tudatta: a minisztérium "kiemelt szerepet kíván vállalni az épület rekonstrukciójában". Decemberben Medgyessy Péter miniszterelnök jelentette be, hogy 2004-ben az állam 1,7 milliárd forintot ad a műemlék felújítására. Kormányzati nyilatkozatok szerint ez az összeg azóta is rendelkezésre áll a költségvetésben. A kulturális tárca képviselői 2004 elején kezdtek tárgyalásokat a katolikus egyházzal a finanszírozás részleteiről"
(Népszabadság, N. K. J., 2004., július 8.)

"Az elhúzódó kormányátalakítás a jelek szerint maga alá temette a budai Vár újjáépítésének befejezését célzó kormányzati szándékot. Erre utal legalábbis, hogy a május 14-én, Medgyessy Péter miniszterelnök által kihirdetett kormányhatározat pontjai közül - a lejárt határidők dacára - meglehetősen kevés teljesült mostanáig. A (májusban) azonnali határidővel meghirdetett programok közül a napokban (2004 októberben) megindult a Mátyás-templom rekonstrukciója"
(Népszabadság, 2004. október 14.)

"A budavári Mátyás-templom tornya körül pénteken már egyre nőtt az állvány, így látványosan teljesült az az ígéret, hogy október elsején megkezdődik a jeles műemlék rekonstrukciója. Az idő egyébként igencsak sürgetett, hiszen ebben a hónapban lejárt volna az épületre korábban kiadott elvi építési engedély. Hiller István kulturális miniszter a templom előtt tartott tájékoztatóján elmondta: a munka legalább három évet vesz majd igénybe. Idén 250 millió forintot fordítanak a felújításra, a teljes rekonstrukció mintegy 3,7 milliárd forintba fog kerülni."
(Népszabadság, 2004. október 2.)

"Elkészültek a tervek, és nyár végén vagy ősz elején megkezdődhet a Mátyás-templom felújítása - jelentette be Bozóki András kulturális miniszter a templom köré felhúzott állványzat előtt, amelyen a restaurálási munkálatokat bemutató tablók láthatók. Közölte, az engedélyeztetési eljárás lezárult, a várhatóan négy évig tartó munkálatokat az Állami Műemlék-helyreállítási és Restaurálási Központ (ÁMRK) végzi majd. A kormány által finanszírozott beruházás tervezett költsége 3,7 milliárd forint.
A miniszter rámutatott: a templomot az 1960-as évek óta nem újították fel,
Rekordidő alatt készültek el a felújítási tervek - utalt az ÁMRK igazgatója arra, hogy a megbízást 2004 augusztusában kapták.
A kormány a Mátyás-templom rekonstrukciós programját 2004-ben fogadta el, a beruházás végrehajtásáért a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma felelős."
(MTI 2005. május 26., csütörtök)


A budai Vár rekonstrukció késik

"Szenzációs középkori régészeti leletek megtalálására még van esély, de arról biztosan le kell tennünk, hogy ebben a kormányzati ciklusban megkezdődjék a budavári Szent György téren lévő épülettorzó, az egykori honvéd-főparancsnokság átépítése. Bár a csaknem egy évvel ezelőtt elfogadott kormányhatározat rendelkezett a Sándor-palota melletti tömb rekonstrukciójáról, eddig csak egy újabb tervpályázatra került sor - amelyet viszont eredménytelennek nyilvánított a zsűri. A tervezés mindenesetre folytatódik.
Mint emlékezetes, a kormányzati ciklus elején létrehozott jelképbizottság meghatározó személyiségei kezdetben azt az álláspontot képviselték, hogy az egykori honvéd-főparancsnokság telkén fölépítendő reprezentatív kiállítótérben kellene elhelyezni a koronát és a koronázási ékszereket. Tavaly májusra, amikor Medgyessy Péter miniszterelnök és Hiller István kulturális miniszter nyilvánosságra hozta a budai Vár rekonstrukcióját célzó programot, ez a terv már elenyészett. A meglehetősen ködös funkciójú - egy államtörténeti kiállításnak helyet adó - épületre végül tavaly nyáron írtak ki tervpályázatot: a zsűri bírálata szerint készült érdekes megoldás, de "minden igényt kielégítő terv nem született".
(Népszabadság, 2005. március 26.)


A megyei múzeumok csak a támogatási rendszer módosítása esetén maradhatnak működőképesek

"A megyei múzeumok normatív támogatására lenne szükség ahhoz, hogy a rájuk bízott értékeket az utókor számára megőrizhessék - közölte a Megyei Múzeumok Szövetségének elnöke. Vándor László a megyei múzeumigazgatók országos tanácskozásán azt mondta: a múzeumi vezetők olyan közös elképzelést kívánnak a szaktárca elé terjeszteni, amely a következő időszakra lehetővé teszi az intézmények fenntartását és a gondozásukra bízott műtárgyak megőrzését - magyarázta a szakember. (MTI)
(Népszabadság, 2005. június 8.)


Bezárta könyvtárát az Írószövetség

"A pénzhiány miatt kénytelen volt bezárni a Bajza utcai székházának könyvtárát a Magyar Írószövetség, mert nincs pénze vízre, villanyra. (MTI)
(Metro, 2005.03.03.)