A néppárti magyar EU-tag állítása szerint "a hároméves átmeneti költségvetés ötlete felháborította a parlamenti képviselők nagy részét". "Az elutasítás érthető, hiszen a javaslat alapvetően hibás... Nem tér ki a közös agrárpolitika elkerülhetetlen reformjára, nem orvosolja, hogy az új tagállamok tíz évre ki vannak zárva abból. Nem említi a gazdasági növekedés kérdését, hallgat az európai polgárok legfőbb gondjáról, a munkanélküliségről. Nem tér ki a bevételi oldal újraszabályozására sem, pedig a befizetések igazságosabb szabályozása sok feszültséget oldhatna meg" - áll a közleményben. A formula "csak a 2009 után életbe lépő új költségvetésben említi az új tagállamok felzárkóztatását. Eddig ezt a kérdést mindenki 2007-től tekintette kiemelt feladatnak."
Surján László szerint "a kohéziós támogatásra jogosultaknak az az érdeke, hogy 2005-ben megszülessen a megállapodás. Ha ez 2006-ra húzódik, az új programok nem indulhatnak meg 2007 januárjában. Ez milliárdokban kifejezhető veszteséget okoz hazánknak." "A veszteség fő forrása a késés. Hároméves megállapodást sem könnyebb létrehozni, mint öt- vagy hétéveset." "Magyarország, sőt az összes európai polgár érdekeire tekintettel el kell utasítani ezt a javaslatot. Sürgetni kell a brit elnökséget, hogy határozza meg a 2007-ben kezdődő ciklus kiadási szerkezetét, jelölje ki a közösen elköltendő pénzek felhasználásának főbb területeit, és indítsa el a szükséges reformokat... A középtávú pénzügyi keretterv menetközben is változtatható, ha van rá indok és közös akarat" - fejtette ki a közlemény, amely szerint a "javaslat a szakmaiság minden elemét nélkülözi, árulkodó jel, hogy sem bejelentésében, sem az azóta való propagálásában a kormány illetékes minisztere nem vesz részt". "A javaslat nem visz közelebb a megoldáshoz, megvalósulása egyértelműen anyagilag hátrányos" Magyarország számára - vélte a képviselő.
Kifogásolja Surján László azt is, hogy "a Budapest formula meg sem említi az Európai Parlament nagy többséggel elfogadott kompromisszumos javaslatát, és úgy fogalmaz, mintha a döntés egyedül a tanács kezében lenne. A parlament döntött arról, nem utolsó sorban a magyar szocialista európai képviselők véleményére tekintettel, hogy a ciklus hét évre szóljon."
MTI - fideszfrakcio.hu