A magyar állami támogatásból létrehozott, 2001 októberében indult erdélyi magyar felsőoktatási intézményben három helyszínen - Csíkszeredában, Marosvásárhelyen és Kolozsvárott -, négy karon közel 2000 diák tanul. Az idén végeztek Csíkszeredában az első román-angol szakos hallgatók, az első szociológusok és közgazdászok, Marosvásárhelyen pedig az első informatikusok és szociálpedagógusok.
A Romániában államvizsgának nevezett záróvizsgát akkreditált állami intézményekben kellett letenniük a hallgatóknak, hiszen az EMTE egyelőre csak ideiglenes működési engedéllyel rendelkezik. Végleges akkreditálását csak akkor kérheti az intézmény, ha három egymást követő évben sikerrel vizsgázik az államvizsgára jelentkező végzősök legalább 51 százaléka.
Intézményünkben eddig közel 70 százalékos a sikerrel vizsgázók aránya - közölte a rektor, hozzáfűzve, hogy az EMTE diákjai ugyanúgy szerepeltek, mint a nagy múltú felsőoktatási intézmények végzősei.
Dávid László rektorhelyettes szerint az a tény, hogy a sikerrel vizsgázók által elért minősítések nagyjából azonosak voltak a tanulmányi éveik során kapott minősítésekkel, azt bizonyítja, hogy az oktatás színvonala magas, a diákok tudásának értékelése pedig igényes a romániai magyar magánegyetemen.
A sajtótájékoztatón Szilágyi Pál rektor elmondta, hogy az EMTE is csatlakozott a Bolognai-folyamathoz, az ősszel induló első évfolyamokon már a kétszintes - alap- és mesterfokú - képzés tantervei szerint oktatnak.
Ősszel valamennyi szakon hirdetnek felvételit - hangzott el a sajtóértekezleten -, a felvételi rendszerről a karok önállóan döntenek. A jelenlegi hallgatói létszám a becslések szerint mintegy 450-500 fővel nő, s ha majd minden szakon lesz minden évfolyam, háromezres hallgatói létszámmal számolnak.
MTI - fideszfrakcio.hu