A székelyföldi üdülőtelepen szervezett II. kárpát-medencei ifjúság és az Európai Unió diákszemináriumon tartott előadásában a romániai magyar politikus megállapítását azzal indokolta, hogy más helyzetben vannak a Magyarországgal szomszédos államokban élő magyarok Magyarország és Szlovákia csatlakozásával, más helyzetben a csatlakozás küszöbén álló Romániában élő magyarság, és megint más helyzetben a Kárpátalján, a Vajdaságban, vagy Horvátországban élő magyarok.
Ehhez kell igazítani a támogatáspolitikát is - mondta Takács, majd hangsúlyozta: a támogatási rendszert függetlenné kell tenni a politikától, hiszen az egymást követő magyar kormányok más-más szempontokat, prioritásokat tartottak szem előtt támogatáspolitikájuk kialakításában. Ezáltal tervezhetetlenné, kiszámíthatatlanná vált a támogatási rendszer, nehezebbé vált a hosszú távú intézményépítő programok kidolgozása és megvalósítása - mondta.
A Szülőföld Alappal kapcsolatban Takács Csaba kijelentette, hogy csak üdvözölni lehet minden támogatási formát, amely a határon túli magyarok identitásának megőrzését célozza, amennyiben az nem jár a már meglévő támogatások elvonásával.
A baj az, hogy a hosszú távú programok nem tudnak lépést tartani a támogatások rapszodikus jellegével - fűzte hozzá. Az RMDSZ ügyvezető elnöke elmondta, hogy évente mintegy tízmilliárd forint támogatásban részesül az erdélyi magyarság, ez az összeg 41 önálló támogatási rendszeren keresztül érkezik.
A politikus hangsúlyozta, hogy a magyar támogatási politikát a Magyar Állandó Értekezletnek kellene meghatároznia.
Kelemen Hunor, az RMDSZ parlamenti képviselője, a kedvezménytörvény biztosította oktatási-nevelési támogatások folyósításával megbízott Iskola Alapítvány elnöke történetiségében ismertette a határon túlra irányuló magyarországi támogatási rendszerek kialakulását, vázolva a prioritások változását is. Mint mondta, kezdetben a művelődés és oktatás területét támogatták kiemelt mértékben, később jelentek meg a gazdasági jellegű
támogatások. Az elosztási rendszerek változásáról szólva rámutatott: kezdetben Budapesten döntöttek a kérdésben, idővel a döntés átkerült a határon túli magyarság szervezeteinek jogkörébe. A támogatási rendszer reformjával kapcsolatban a képviselő kifejtette, hogy átláthatóbbá kell tenni a különböző forrásokat, össze kell hangolni a támogatások odaítélését.
MTI - fideszfrakcio.hu