Járai Zsigmond közgazdász - ez állt a kivetítőn a jegybankelnök előadása alatt, aki előrebocsátotta, hogy magánemberként mondja el véleményét, ezek pedig az első hallásra kicsit sokkolóan szigorúak voltak. Kezdte azzal, hogy több pontban vázolta fel a költségvetéssel kapcsolatos elvárásait. Eszerint Magyarországnak a nulla deficit nulla adósságcélt kellene követnie, amely jóval szigorúbb az úgynevezett mastrichti elvárásoknál is. Ma ugyanis 870 milliárd forintot költ a költségvetés adósságra és kamatkiadásokra, többet, mint például az egészségügyre. Ezért kell szerinte arra törekedni, hogy ez az adósság megszűnjön.
Szigorúbb szabályokat kellene követni a költségvetés szabályozásában is, hogy ne lehessen következmények nélkül lazítani és a hiányt növelni. Munkára és vállalkozásra ösztönző gazdaságpolitika kell, széles bázisú, alacsony kulcsú adórendszer a kívánalom. Kevés állami feladat és kevés bürokrácia, viszont kemény pénzügyminisztérium és adóhivatal - mondta Járai Zsigmond.
Saját háztáján ugyanezeket a követelményeket tekintve úgy fogalmazott, a jegybank egyetlen célja lehet az árstabilitás, és ezért nem kell kompromisszumot kötnie senkivel. A jegybanknak nem felelőssége a gazdaságpolitika vitele. És mi lenne, ha mindez így is volna, nemcsak elméletben? A válasz Járai szerint: akár két-három százalékkal is gyorsabban bővülhetne a gazdaság, és 15 évvel korábban zárkózhatnánk fel az uniós átlaghoz. Akkor miért nincs így? Több más ok mellett például a bátorság és a közgazdasági egyetértés hiánya miatt - mondta a jegybankelnök-közgazdász.
Szentgáli Edit, Magyar Rádió
fideszfrakcio.hu