Előadásában Kovács Miklós, a KMKSZ elnöke azt emelte ki, hogy a szövetség pártosodása nem jár lényegi változással. Szerinte a KMKSZ-nek a jövő évi ukrajnai parlamenti és helyhatósági választásokra komoly szervezkedéssel kell készülnie. Úgy vélte: a szervezetnek a tavalyi elnökválasztásból okulva tartania kell magát elveihez, s előre le kell szögeznie, hogy nem lesz ingyen segéderő egyetlen politikai párt oldalán sem. Ha ezt egyszer is megtennénk - az ukrán politikai kultúra alvilágközeli logikájából következően - soha többé nem képviselhetnénk hatékonyan semmilyen komoly ügyet - emlékeztetett. Hangsúlyozta: hiába teljesített jól a KMKSZ, s írt alá választási megállapodást az elnökválasztásban győztes féllel, az nem tartja be adott szavát, ha csak egy módja van rá. Szerinte ezért volt ott az aláírásnál - mintegy kezesként - Orbán Viktor, aki viszont csak akkor tudja előmozdítani a szerződésben foglaltakat, ha kormányra kerül, mivel az ukrán politikai elit csak a hatalmi pozícióban lévőket veszi tekintetbe.
Kovács emlékeztetett: ha jövőre a Fidesz kerülne kormányra, akkor a KMKSZ nem fog megelégedni "alibi-cselekedetekkel", mert - mint mondta - a polgári kormányzat idején a KMKSZ nem kapta meg az anyaországtól azt a segítséget, amely a Kárpátalján meglévő bajok nagyságával adekvát lett volna. "Nem fogunk beleegyezni a régi módszerekbe, hiszen tarthatatlan, hogy a Rákóczi főiskolának, a Kárpát-medence legsikeresebb főiskolai projektjének, nem megoldott a finanszírozása" - emelte ki. Befejezésül hangsúlyozta: az ukrán-magyar diplomáciában a kárpátaljai magyarságnak komoly tényezőként kell megjelennie a jövőben.
Kövér László, a Fidesz Országos Választmányának elnöke a párt szövetséggé alakulásának folyamatát vázolta. Kiemelte, hogy a Fideszt létrehozó, igencsak heterogén közösségnek 1988 óta a legjobb politikai teljesítménye az ütőképes párttá alakulás volt. A mostani váltással a párt minőségi és mennyiségi változáson ment keresztül, amelynek kiinduló pontja a 2002-es választási vereség volt. A kudarc okait elemezve jutottak a Fidesz vezetői arra a következtetésre, hogy a párt csak úgy tud az ellenfél fölé kerekedni, ha az emberi tényezőt helyezi előtérbe. Kövér közölte: a Fidesz következő nagy politikai teljesítménye az lesz, hogy a jelenlegi, különböző színezetű jobboldali erőkből létrehoz egy szervesült, infrastruktúrával rendelkező és intézményesen működő politikai közösséget, amelyet már nem a politikai vezetőbe vetett hit tart össze. Ezért támadja az ellenfél - a szavaival - olyan vad, irracionális dühvel Orbán Viktort, "a dioxinon kívül mindent bevetve", mert tudja, az ő kiütése összeomlást idézne elő a jobboldalon. A szövetséggé válás Kövér szerint azt jelenti, hogy el kell menni az emberekhez, meg kell szólítani őket, mert csak így lehet leküzdeni a jobboldal ma még sok tekintetben hátrányos helyzetét.
Németh Zsolt, az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke a nemzetpolitika kérdéseit vizsgáló előadásában kifejtette: mivel a szomszédok szemmel láthatóan törekednek az Európai Unióba, Magyarország, lévén tagja ennek a szervezetnek, befolyásolni tudja az esélyeiket. Érdekünk, hogy ezek az országok bekerüljenek az EU-ba - mondta a Fidesz politikusa. Szerinte Ukrajnának és Szerbiának történelmi rövidtávon nem túl jók a kilátásai, ugyanakkor nagyobb esélyük van a NATO-csatlakozásra, amiben Magyarország NATO-tagként szintén tud tenni integrációjuk sikeréért. Németh hangsúlyozta: az állam és a nemzet felfogása tekintetében Magyarországon lényeges pártpolitikai nézetkülönbség van, mert az egyik oldal tizenötmillió magyarban, a másik csak tízmillió magyar állampolgárban gondolkodik, és hajlik arra, hogy szembeállítsa az anyaországi és határon túli magyarok érdekeit. "Ezzel én nem érthetek egyet, magyar politikusként úgy gondolom, hogy identitásunk része a határon túli magyarság, nem játszhatunk ki magyart a magyar ellen. Fontosnak tartom, hogy a következő években a magyar belpolitikában megegyezés jöjjön létre a kérdést illetően" - emelte ki.
A politikus szerint jelenleg különösen a személyek szabad utazásában vannak problémák. Hangsúlyozta: Budapestnek mindent meg kell tennie a kárpátaljai és a vajdasági magyarok akadálytalan határátlépése érdekében, ami csak magyar állampolgársággal lesz megoldható. Németh közölte: az érdemi dialógus érdekében működőképessé kell tenni az intézményes párbeszédet. "Teljesen értetlenül állunk azon helyzet előtt, hogy a jelenlegi kormányzat is évekre szünetelteti a Magyar Állandó Értekezlet működését, mint ahogy a Horn-kormány idején történt. Nekünk, magyaroknak le kell ülnünk, hogy tisztázzuk egymással a vitás kérdéseiket, s meg kell találnunk az egyetértést a hazai és a határon túli magyarok között" - zárta előadását.
MTI - fideszfrakcio.hu