A legnagyobb délvidéki magyar párt alkotmányos platformjának vázlatát Kasza József pártelnök és Korhecz Tamás elnöki tanácsadó, vajdasági kisebbségügyi miniszter mutatta be szerdán újságíróknak újvidéki sajtótájékoztatóján.
Kasza rámutatott, hogy már a korábbi, rendszerváltó köztársasági hatalom - amelynek a VMSZ is részese volt - elsődleges céljának tekintette az új szerb alkotmány kidolgozását a jelenleg is érvényes, 15 éve megalkotott milosevici alaptörvény helyett, de a kormánykoalíción belüli ellentétek miatt ez nem történt meg.
Jelenleg két alkotmánytervezet forog közkézen: a kormányé és Boris Tadic köztársasági elnöké. A pártelnök sérelmezte, hogy senki sem kérte ki a legnagyobb szerbiai kisebbségi párt, a VMSZ véleményét, márpedig szerinte demokratikus országban nem lehet a kisebbségeket mellőzve megalkotni az alaptörvény rájuk vonatkozó paragrafusait.
Korhecz szerint a VMSZ üdvözli a két alkotmánytervezetben lefektetett megoldásokat, de a kisebbségek helyzetét javítani hivatott részek pontosításra és kiegészítésre szorulnak. A VMSZ "alkotmányos platformját" ismertetve Korhecz elmondta, hogy a Vajdasággal kapcsolatos javaslatok azonosak a tartományi kormány elképzeléseivel (az autonóm tartománynak onálló végrehajtó, törvényhozó és bírói hatalommal kell rendelkeznie).
Másfelől a VMSZ-nek külön javaslatai vannak a kisebbségek helyzetével kapcsolatosan. A párt szerint az alkotmánynak ki kell mondania a nemzetiségi arányok megváltoztatásának tilalmát, illetve a körzethatárok, választási egységek és önkormányzatok határainak kisebbségek kárára történő megváltoztatásának tilalmát is.
Szavatolnia kell a kisebbségek által nagy számban lakott területeken a kisebbségek nyelvének egyenjogú használatát. Az alaptörvénynek kell szavatolnia a kisebbségek részarányos képviseletét a közigazgatásban is, és rendelkeznie kell a kisebbségek autentikus (garantált) képviseletéről a köztársasági parlamentben.
Újdonságnak számít a VMSZ javaslatai között az, hogy a szerb alkotmánynak lehetővé kell tennie a többségben kisebbségek lakta területeken soknemzetiségű regionális (területi) önkormányzatok létrehozását. Az ilyen mikrorégiók létrehozását legalább öt helyi önkormányzat kezdeményeznie, és a helyi lakosság népszavazással hagyná ezt jóvá.
Az MTI kérdésére válaszolva Korhecz kifejtette, hogy az önkormányzatiság eme formája megkönnyítené a kisebbség és a többség egyenjogúságának következetes érvényesítését. Az ilyen régió rendelkezne választott testületekkel, és olyan hatáskörökkel, amelyeket reá ruháznák a köztársasági és tartományi szervek, illetve a benne részt vevő önkormányzatok.
A VMSZ még a hét folyamán közzéteszi magyar, szerb és angol nyelven alkotmányos platformjának teljes szövegét, a dokumentumot továbbítja a szerb parlament alkotmányozó bizottságnak, és a mértékadó intézményeknek, szervezeteknek. Kasza József szerint a VMSZ javaslatait nem kell ultimátumként felfogni, de leszögezte, hogy pártja nem mond le a korszerű európai megoldásokról a polgári, emberi és kisebbségi kollektív jogok alkotmányos érvényesítése területén.
MTI - fideszfrakcio.hu