Kasza József, az MTI-nek csütörtökön nyilatkozva emlékeztetett arra, hogy Jovica Maksimovic szabadkai kerületi ügyész június elején a bulvársajtónak nyilatkozva "meglebegtette" előzetes letartóztatását, de ellene mindmáig nem indult semmilyen eljárás. A pártelnök szerint ő mindeddig semmilyen hivatalos értesítést nem kapott.
Maksimovic június 2-án közölte Kurir című belgrádi napilappal, hogy kérte Kasza előzetes letartóztatását. A sajtó értesülhetett arról, hogy Kaszát és Kern Imrét, a VMSZ alelnökét, illetve Fodor-Lackovics Annát, a szabadkai önkormányzat ingatlanügyi-jogi hivatalának volt vezetőjét és Ágoston Gabriella volt szabadkai jegyzőt ingatlanüzérkedéssel gyanúsítják, állítólag 1,4 millió dinárral (közel 4,2 millió forint) károsították meg az államot. Kasza szerint az eset jól példázza, hogyan működik a szerb igazságszolgáltatás: miközben a sajtó útján a nyilvánosság tudomást szerezhetett az ellene felhozott vádakról, ő érintettként semmilyen hivatalos dokumentumot nem kapott. A VMSZ elnöke rámutatott arra, hogy miközben ő nem tudja, mivel gyanúsítják, belehalhat a meghurcoltatásba Ágoston Gabriella, aki két és fél hónapja van előzetes letartóztatásban. A pártelnök szerint a volt szabadkai jegyző a minapi kihallgatáson rosszul lett, és meg kellett szakítani az eljárást, majd visszaszállították a belgrádi központi börtön kórházába. Ágoston Gabriella súlyos beteg, esszenciális trombózisban szenved, annak is egyik legsúlyosabb, vérzékenységgel járó formájában. Férje, Kujundzic Antal megerősítette a távirati irodának, hogy feleségét kedden a belgrádi központi börtön kórházából Szabadkára szállították kihallgatásra, noha magas láza volt és már útközben elkezdett vérezni az ínye.
A szabadkai jegyzőt április 26-án helyezték előzetes letartóztatásban azzal a gyanúval, hogy 1997-ben jegyzőként szerződést kötött a Subiro nevű vállalattal központi garázs építésére, amely máig nem készült el, noha az önkormányzat közel 1,6 millió dinárt (mintegy ötmillió forint) fordított erre. Ágoston jogi képviselője szerint a gyanúsítás alaptalan, mivel a Subiro vállalat elismerte tartozását, peren kívüli megegyezés született, és folyamatban van a kárrendezés. Előzetes letartóztatásba került azonban Nemes Gábor és Nemes Franka, a Subiro vállalat két vezetője is. Kujundzic rámutat arra, hogy a két és fél hónapos előzetes letartóztatás ideje alatt feleségét most először hallgatták ki, de nem is az említett ügyben, mivel az ügyészség a tanúk meghalltatása után sem talált semmit. Olybá tűnik, hogy lezárta ezt az ügyet, ugyanakkor más, ugyancsak évekkel ezelőtt történt dolgokra terjesztették ki a nyomozást.
Kasza is úgy látja, hogy Ágoston Gabriellát teljesen jogtalanul helyzeték előzetes letartóztatásba. A pártelnök a minap személyesen eljutatta Boris Tadic szerb elnökhöz azt a levelet, amelyben Ágoston ügyvédje részletesen kifejti, hogy miért tartja jogtalannak a szabadkai jegyző és a Subiro vállalat vezetői elleni kényszerintézkedést, és miben vétettek az eljárás során a szabadkai igazságszolgáltatási szervek. Kasza szerint ezzel a levéllel hamarosan európai fórumok is megismerkednek.
MTI - fideszfrakcio.hu