Az MBN a teljesítménytől függő jövedelemrészre szélesebb sávú differenciálást vezetett be és a vezetők juttatásának nagyobb hányadát kötötte teljesítményhez, továbbá a teljesítményértékelési rendszer működésének vizsgálatát beépítette a belső ellenőrzés éves munkatervébe.
Az ÁSZ azt javasolja, hogy a hatékonyabb feladatellátás érdekében jegybank igazgatósága által működtetett hét szakmai bizottság feladat- és hatáskörét szabályozó ügyrendeket pontosítsák és hangolják össze a jogszabállyal, továbbá a Szervezeti és Működési Szabályzattal.
Az ÁSZ véleménye szerint a jegybank 2004-ben az uniós elvárásoknak megfelelően alakította bankszámla-vezetési politikáját, kibővítette szabályozási rendszerét, és eleget tett adatszolgáltatási kötelezettségének.
Az összefoglaló szerint az MNB-nél megállt a működési költségek három éve tartó csökkenő tendenciája. Tavaly a működési költségek összege 13,5 milliárd forint volt, 6,5 százalékkal meghaladta ugyan az előző évit, ez reálértéken számítva közel azonos felhasználás. Ezen belül a személyi költségek az elmúlt évekhez hasonlóan mintegy kétharmados arányt képviseltek.
A személyi költségek elszámolása, az MNB elnökének, alelnökeinek, a monetáris tanács és a felügyelő bizottság tagjainak díjazása a jogszabályoknak és a belső utasításoknak megfelelő volt. Az MNB 2004. évi záró létszáma 938 fő volt, 8 fővel kevesebb a tárgyévi induló létszámnál.
Az MNB beruházási kiadásokra 3 milliárd forintot fordított, a tervezettnél 18 százalékkal kevesebbet. A legjelentősebb beruházás, a logisztikai központ megvalósítása lassult, alapvetően a közbeszerzési eljárások időigénye miatt, és ezzel az eredetileg tervezett 2006. júniusi üzembe helyezés várhatóan 2007 októberéig tolódik ki.
A jegybank informatikai rendszerei biztonságos működésének javítását szolgálta a 2004-ben üzembe helyezett katasztrófatűrő adattároló rendszer és az azonnali tartalékközpont. E beruházásokat a tervezett költségelőirányzaton belül, határidőre, a belső szabályzatok betartásával, a tervdokumentációknak megfelelően valósították meg.
Az MNB 2004. évi mérleg szerinti eredménye 42,8 milliárd forint veszteség volt, amelyre a 81,8 milliárd forintos eredménytartalék fedezetet nyújtott, így a központi költségvetésnek térítési kötelezettsége nem keletkezett. A banküzemi bevételek és ráfordítások egyenlege 13,5 milliárd forint veszteség volt, amely 1,3 milliárd forinttal haladta meg az előző évit.
Az MNB gazdasági társaságainak gazdálkodása 2004-ben is eredményes volt, ezért a 2005-ben várható osztalék 1,7 milliárd forint. Az MNB tulajdonosi stratégiáját megváltoztatta és - az euró bevezetésének eltolódásával összhangban - a Pénzjegynyomda Rt.-t a forint periódus lezárásáig tulajdonában tartja.
MTI - fideszfrakcio.hu