fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Újra kötelező lesz az "ová" végződés Szlovákiában?
2005. július 19., 19:18
A szlovák Belügyminisztérium az egyenlő bánásmódra hivatkozva kiemelné a kilencvenes években módosított rendelkezést, amely megengedte, hogy a szlovákiai magyar nők hivatalosan is magyarul használják nevüket, ne kellejen hozzáragasztaniuk nevükhöz a szlovák nyelvben használt "ová" végződést. Az Magyar Koalíció Pártja tiltakozik a jogszabály-módosítás ellen, Duray Miklós szerint a tervezett módosítás szemben áll az európai jogrenddel.

A szlovák Belügyminisztérium azt tervezi, hogy a női nevek után használandó "ová" végződésre vonatkozó cikkelyt kiemeli a törvényből. A minisztérium arra hivatkozik, hogy a cikkely ellentétben áll az államnyelvtörvénnyel, és diszkriminálja azokat a szlovák nőket, akik külföldiekhez mentek férjhez, de az anyakönyvben mégis kell a végződést használni.
A belügy az egyenlő bánásmódra hivatkozik, Duray Miklós, az MKP ügyvezető alelnöke szerint azonban ez gyenge érvelés. Szerinte a módosítás tulajdonképpen nem jelentene nagy változást, hiszen a törvénynek csak egyetlen paragrafusát érintené. Mégis egy új helyzetet teremtene a szlovák jogrendben. Ez ugyan nem azt jelentené, hogy visszatérnének a régihez, amikor a szlovák birtokos ragot kötelezően kellett használni a nőknek. Inkább azért rossz, mert külön kellene kérvényezni azt, hogy ne "ová" végződéssel írják le az anyakönyvbe a nevet. A szlovák forma ugyanis az anyakönyvi hivatal által vezetett nyilvántartásban kötelező lenne, a születési anyakönyvi kivonaton és a házasságlevélen viszont feltüntethetnék az "ová" nélküli végződést.
"Ez óriási zavart eredményezne, ráadásul egy alapvető emberi jogot kötnének kérvényezéshez. Ez ellentétes az európai jogrenddel" - jelentette ki Duray Miklós, hozzátéve, hogy a jelenlegi törvény sem tökéletes. A kisebbséghez tartozó nők ugyanis kérhetik a nevük beírását "ová" nélkül, viszont a férjezett nők a lánykori nevüket már nem írathatják át a magyar helyesírás szabályai szerint. Nem törölhetik el az "ovát" az elhalálozottaknál sem, és a keresztnév anyanyelvi használata sem lehetséges. A jelenlegi törvények értelmében a magyar történelmi személyek neveit is szlovákos formában írják át. Jelenleg az is lehetséges, hogy a köznyelvben (vagy például a sajtóban) másképp használják a nevet, mint ahogy az anyakönyvi kivonatokban szerepel. Ezt azért tartja Duray helytelennek, mert ez olyan, mintha álnéven szólítanák az illetőt.
Az MKP ügyvezető alelnöke leszögezte, hogy ha az elképzeléssel komolyan kezdenek foglalkozni, az unión keresztül is megteszik a szükséges lépéseket, hogy ezt megakadályozzák. Ezt lapunknak megerősítette Duka-Zólyomi Árpád, az MKP európai parlamenti képviselője is. Elmondta: ha az MKP tiltakozása ellenére is erőszakkal érvényre juttatnák az új jogszabályt, megtalálnák a módját, hogy az Európai Parlamentben napirendre tűzzék a kérdést.
"Azt is figyelembe kell vennünk, hogy a jelenlegi törvény azokat a szlovákokat is diszkriminálja, akik nem akarják "ová"-val írni a nevüket. Vannak ugyanis olyan vezetéknevek, amelyekhez végképp nem illik a birtokos rag, de oda kényszerítik, így teljesen deformálódik a név" - mondta Duray. Szerinte a megoldást az jelentené, ha ezt a kényszert eltörölnék, és mindenki a vezeték és keresztnevét is aszerint írhatná, ahogy az írásmód hagyományai, illetve a saját anyanyelvének szabályai kialakították. Határozottan állítja: a belügyminisztériumnak le kellene vennie ezt a kérdést a jelenlegi formában a napirendről, vagy ha mégsem, akkor tovább kellene liberalizálni a törvényt.

HÍDLAP - fideszfrakcio.hu