fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Röhej...
2005. július 20., 08:48
És mondja még azt valaki, hogy Magyarországon nem érdemes lopni. Minden közbülső állapotot kihagyva - s nem említve az államtitok- és egyéb törvénysértéseket - csupán az orosz államadósság felhasználásának legvégső egyenlegét vizsgálva is 13 milliárd forintnyi közpénznek kelt lába. Mégis, a magyar FBI-nak becézett Nemzeti Nyomozó Iroda - az eljárást szorosan felügyelő Fővárosi Főügyészség egyetértésével - bűncselekmény hiányában megszüntette a vizsgálatot és lezárta a nyomozást.

A Kormányzati Ellenőrzési Hivatalnak - amely a feljelentést tette - jelenlegi szocialista-szabad demokrata vezetése természetesen tudomásul vette a döntést, vagyis nem emelt kifogást ellene. Természetesen, hiszen az államadósság botránya, az úgynevezett olajgate-ügy egyértelműen az előző MSZP-SZDSZ-, vagyis a Horn-Kuncze-kormány korrupciós terméke. Az 1996-ban felállított, Demeter Ervin vezette parlamenti vizsgálóbizottság által és az akkori Magyar Fórum segítségével feltárt ügyletekben szereplő cégek, tulajdonosaik is a nagyobbik koalíciós párt holdudvarához tartozó nagyvállalkozók, amelyek, illetve akik úgy jutottak anyagi erőforrásokhoz a kormánytól, hogy végül nem tudták teljesíteni kötelezettségeiket az állam felé. Leegyszerűsítve: nem fizették vissza a kölcsönt. (Csupán érdekességként megjegyzendő: évekkel ezelőtt az Élet és Irodalom is foglalkozott az orosz államadósságból történő lopásokkal, ám akkor ez nem keltette fel sem az MSZP, sem az SZDSZ érdeklődését.)
A harci repülőgépek és az olcsó villanyáram beszerzésén túl az orosz adósságmilliárdok felhasználása a lehető legésszerűtlenebbül történt. A magyar fél kívánságára, a kormány jóváhagyásával olyan eladhatatlan vagy könnyedén ellopható termékekkel fizetett Oroszország, amely termékek - ha egyáltalán megérkeztek Magyarországra - még a vámkötelezettségeket is kikerülték. Medgyessy Péter kormányfőként végül a maradék adósságdollárokat is elkótyavetyélte.
Pedig lehetett volna mire költeni ezt a temérdek pénzt. Itt van például a gátak ügye. Az adósságot a magyarországi árvízveszély tudatában gátak építésére lehetett volna fordítani, ám ez a nyilvánosság előtt többször is ismertetett lehetőség elkerülte az illetékesek figyelmét. Annak fényében pedig - miszerint Oroszország vállalta, az adósságdollárok fejében megfúrja az új fővárosi metró alagútját, és korszerű elektronikai berendezésekkel szereli fel - közbotrány, hogy az építkezésre 875 millió euró hitelt vesz föl a főváros és a kormány, még jobban eladósítva az állampolgárokat és a városlakókat. Az SZDSZ-es főpolgármester az első pillanattól kezdve hevesen ellenezte a földalatti finanszírozásának az adósságdollárokból történő formáját, s valamilyen oknál fogva egy európai nagybankból felvett, kézzelfogható hitelből épülő metróban volt érdekelt. Ami persze nem feltétlenül közérdek.
Visszatérve a nyomozás eredménytelenségére: a rendőrség és az ügyészség mindegyik érintett céget és tulajdonosait ismeri, tudja, hogy melyik mennyivel tartozik az államkincstárnak, ám mégsem fordított kellő energiát az ügyletek feltárására. Így azután arról, hogy pontosan mi történt, hogy a bonyolult adósságfelhasználási rendszert esetleg eleve a pénz eltüntetésére találták ki, nos, erről vagy az ellenkezőjéről már sohasem fogunk megbizonyosodni. Sohasem tudjuk meg azt sem, hová tűnt a pénz, ehelyett például arról olvashatunk majd, hogy milyen munkát végez az árkommandó.
Röhej.
Magyarország ma ott tart, hogy rendőrségének és ügyészségének 13 milliárd forint közpénz eltulajdonítása nem veti fel még a hűtlen kezelés gyanúját sem. Magyarország ma ott tart, hogy 13 milliárd forint közpénz ellopása nem bűncselekmény.

D. Horváth Gábor; Magyar Nemzet

mno.hu - fideszfrakcio.hu